GAA Fixtures & Results

Leitrim GAA Fixtures & Results

Leitrim GAA Fixtures & Results

Wednesday, May 9

U-14 Hurling Blitz – all games 7.00

Carrick, Gortletteragh & Ballinamore in Ballinamore.

Friday, May 11

Gallogly Catering Division 1 – 8.00

Annaduff v Carrigallen; Glencar/Manorhamilton v Melvin Gaels.

U-16 League – all games 7.00

15-a-side: Mohill v Ballinamore SOH; Dromahair v Annaduff.

13-a-side: Glencar/Manorhamilton v Gortletteragh 6.15; Fenagh St. Caillin’s v Carrigallen; St. Mary’s v Kiltubrid; Garadice Gaels v Melvin Gaels.

11-a-side: Aughavas v Glenfarne/Kiltyclogher; Aughnasheelin v Drumkeerin.

Saturday, May 12

Bord Gais Energy Ladies Division 3 Final

Leitrim v Westmeath in Parnell Park at 1.15

Lory Meagher Cup - 2.30

Leitrim/Longford v Warwickshire

Gallogly Catering ACL – all games 7.00

Division 1: Glenfarne/Kiltyclogher v Aughawillan; Kiltubrid v Ballinamore SOH; Mohill v Drumreilly; Dromahair v St. Mary’s Kiltoghert.

Division 2: Ballinaglera v Bornacoola; Gortletteragh v Glencar/Manorhamilton; Eslin v Allen Gaels; Aughnasheelin v Fenagh St. Caillin’s; Leitrim Gaels v Cloone; Drumkeerin v Annaduff.

Division 3: Aughavas v St. Mary’s.

U8-U10 Blitz Round 2 -10.30

(First named team at home): Mohill v St Mary’s; Leitrim Gaels v Aughavas; Aughnasheelin v Cloone; Fenagh St Caillin’s v Carrigallen; Kiltubrid v Allen Gaels; Drumkeerin v Melvin Gaels; Leitrim Gaels v Ballinamore Sean O’Heslin’s; Glenfarne/Kilty v Ballinaglera v St Osnat’s; Bornacoola v Garadice Gaels

Sunday, May 13

Gallogly Catering ACL

Division 3: Leitrim Gaels v Bornacoola.

Division 4: Drumkeerin v St. Mary’s; Fenagh St. Caillin’s v Aughavas; Aughnasheelin v Glenfarne/Kiltyclogher; Aughawillan v Annaduff; Dromahair v Mohill.

Monday, May 14

U-16 League 15-a-side

Mohill v Annaduff at 7.00. Ref: G. Gallogly

Results

Lory Meagher Cup

Leitrim 1-6 Tyrone 4-22

Gallogly Catering ACL

Division 1: Melvin Gaels 1-16 Glenfarne/Kiltyclogher 0-5, Ballinamore Sean O’Heslin’s 0-4 Glencar/Manorhamilton 1-16; Aughawillan 2-7 Annaduff 0-12; Kiltubrid 1-6 Drumreilly 1-5; Carrigallen 1-6 St Patrick’s Dromahair 2-12; St Mary’s Kiltoghert 0-5 Mohill 0-10 Division 2: Bornacoola 3-12 Leitrim Gaels 1-4; Allen Gaels 1-5 Gortletteragh 0-5; Cloone 0-11 Eslin 0-9; Fenagh St Caillin’s 1-6 Drumkeerin 1-9; Annaduff 1-1 Ballinaglera 2-11; Aughnasheelin 1-12 Glencar-Manorhamilton 1-8 Division 3: Melvin Gaels 2-14 Kiltubrid 0-9; Gortletteragh 1-10 Ballinamore Sean O’Heslin’s 2-9; Mohill 0-10 Carrigallen 1-10; St Mary’s Kiltoghert 2-15 Leitrim Gaels 1-7; Allen Gaels 3-12 Aughavas 1-10 Division 4: Glenfarne/Kiltyclogher 0-11 Fenagh St Caillin’s 0-7; Annaduff 0-3 St. Patrick’s Dromahair 3-22; St Mary’s Kiltoghert 1-15 Bornacoola 1-8; Aughavas 1-12 Aughawillan 2-9