National Ploughing Championships: The full list of all the competitors going for glory

Damian Moran

Reporter:

Damian Moran

National Ploughing: Loy Digging in Screggan last year

National Ploughing: Loy Digging in Screggan last year

While a lot of attention at the National Ploughing Championships in Screggan, Tullamore from September 19-21 will be on the huge variety of attractions, there is also the small matter of the actual Ploughing Championships themselves. 

Here is the full list of all the competitors broken down by Class. The very best of luck to them all.... but particularly those representing Offaly......

3 FURROW Conventional Class Junior
Colm Dineen Kerry
Kieran Dunne Kildare
Gerry Egan Galway
Eddie Hannan Clare
Noel Howley Tipperary South
Ciaran Milne Tipperary North
Pat O’ Riordan Limerick
Thomas Reynolds Longford
Eric Bradshaw Wicklow
Andrew Tully Cavan
Leslie Walsh Louth

3 FURROW Conventional Class Senior
Jim Barrett Cork East
Paddy Beirne Roscommon
Peter Buchanan Donegal
Michael Connolly Offaly
Ned Conway Kilkenny
Andrew Ennis Westmeath
John Paul Fenlon Laois
Pat Furlong Wexford
John Keohane Cork West
James Pendergast Waterford

Farmerette Conventional Class
Maura Canning Galway
Nora Cushen Laois
Joanne Deery Monaghan
Martina Flynn Kerry
Cynthia Geelan Longford
Laura Grant Offaly
Alannah Keating Wexford
Pauline Lavin Roscommon
Bernie MacCarthy Westmeath
Tina McMenamin Donegal
Rachel O’ Driscoll Cork West
Lisa Ring Cork East

Intermediate Conventional Class
David Borland Meath
Cathal Brady Kilkenny
Eamon Burke Galway
Trevor Cobbe Offaly
Thomas Cuddihy Kilkenny
Alan Davis Laois
John Deery Monaghan
Michael John Dillane Limerick
Gerald Gleeson Tipperary South
Jim Grace Cork West
Liam Hamilton Wicklow
Thomas Kirwan Waterford
Michael Lenihan Cork East
Justin Mahon Offaly
Harry Mallon Donegal
DJ McHugh Laois
Pat McKeown Louth
Enda McKeown Louth
Eamonn McKeown Louth
Jonathan Murray Offaly
John O’ Brien Tipperary South
Dermot O’ Flynn Cork East
Owen O’ Sullivan Limerick
David Owen Kildare
Martin Reilly Longford
Anthony Reynolds Longford
Gerard Sheridan Mayo
John Slattery Tipperary North
Maurice Walsh Waterford
Geoff Wycherley Cork West

Intermediate Reversible Class
Patrick Boyle Kerry
Conor Butler Waterford
John Cahalan Tipperary North
John Casey Tipperary South
Jimmy Cotter Waterford
Karl Davis Laois
Paddy Harrington Cork East
Garry Ireland Kilkenny
Tom Lonergan Tipperary South
Tommy McCarthy Kerry
Patrick Moloney Limerick
Jamie O’ Sullivan Cork East
Michael O’Halloran Kerry
Jimmy Ryan Laois

Junior Conventional Class
Paul Browne Clare
Gerard Canny Mayo
Jarleth Colleran Mayo
Pat Cooney Laois
Noel Cummins Kildare
Paul Daly Westmeath
Michael P Donegan Kerry
Patrick Donnellan Cavan
Tom Duffy Tipperary North
David Fannin Cavan
Paddy Finnegan Roscommon
Ger Frost Clare
Raymond Halpin Westmeath
John Hanley Roscommon
Philip Healy Kerry
John Healy Kerry
Derek Kelly Kildare
Walter Kivlehan Sligo
Mel McKenna Longford
Brian McNally Cavan
Noel Moran Roscommon
Des Murphy Galway
Patrick Quinn Clare
Robert Roe Wicklow
Noel Sutton Dublin
Barry White Dublin

Macra 2 Furrow Conventional Class
Michael Halpin Westmeath
Cian Harrington Cork West
Michael Holden Kilkenny
Conor Hurley Waterford
William Kehoe Wexford
Alan Lynch Cork West
Gerard Mahon Offaly
Andrew Moffett Cavan
David Murphy Cork East
Stephen O’ Connell Cork East
Richard O’Mahony Kerry
Barry Sheridan Leitrim

Novice 2 Furrow Conventional Junior
Stephen Dolan Leitrim
Thomas Duffy Meath
Philip Hall Sligo
Derek Rodgers Dublin
Sean Walsh Mayo
Thomas Wedlock Cavan

Novice 2 Furrow Conventional Int
Michael Buckley Galway
Maria Dunne Kildare
Diane Mahon Offaly
Ciaran McConnon Monaghan
Sarah McDonald Laois
David McGrath Waterford
Conor McKeown Louth

Novice 2 Furrow Conventional Senior
Trevor Cuddihy Kilkenny
Eimear Monaghan Longford
Stacey O’ Sullivan Cork West
Darren Quirke Kerry
Niall Ring Cork East
Dwayne Shields Donegal
Mark Smith Wexford

Senior Conventional Class
Larry Bergin Tipperary South
Christy Carton Westmeath
Micheal Cunninhgam Monaghan
Matt Duffy Meath
Thomas Hartley Kilkenny
Pat Higgins Galway
Sean Keating Wexford
Martin Kehoe Wexford
Barry Kent Wexford
Dave Mulcahy Cork East
Alan McAnally Northern Ire
Barry O’ Sullivan Cork West
Matthew Simms Donegal
Gary Simms Donegal
John Tracey Carlow
Eamonn Tracey Carlow
Rodney Crawford Down

Senior Horse Class
Edward Allen Wicklow
Bernard Casey Longford
James Coffey Roscommon
Coleman Cogan Sligo
JJDelaney Cork East
Kevin Doran Wicklow
Joe Fahy Galway
Noel Hand Monaghan
Eugene Hand Monaghan
Gerry King Louth
John O’ Donovan Cork West
Gerry Reilly Galway
Moss Trant Kerry

Senior Reversible Class
Jer Coakley Cork West
Patsy Condron Laois
Dan Donnelly Wexford
Tom Donnelly Wicklow
Brien Ireland Kilkenny
Paul Keating Wexford
Enda Kelly Offaly
Brian Mahon Offaly
Liam O’ Driscoll Cork West
Colin Ruttle Limerick
David Wright Derry
John Whelan Wexford
Michael Wycherley Cork West

Special Horse Class
Michael Burke Galway
James Coffey Roscommon
Coleman Cogan Sligo
Jim Cronin Clare
Delaney Cork East
Kevin Doran Wicklow
Edward Dowse Wicklow
Eamon Egan Longford
Noel Hand Monaghan
Eugene Hand Monaghan
James Kilgarriff Galway
Gerard King Louth
Tim Lawlor Cork West
Eamon McDonagh Mayo
Moss Trant Kerry

Standard 3 Furrow Reversible Class
Frankie Gowing Offaly
Francis Harney Wexford
Dan Hurley Cork West
Thomas Lonergan Tipperary Sth
Kieran O’ Connor Laois
Patrick Power Waterford
Andrew Simms Donegal
Niall Twomey Cork East

Under 21 Conventional Class Junior
Nathen Barnes Wicklow
Michéal Burke Kerry
Padraig Deery Monaghan
Brian Dunne Kildare
Conor Keane Waterford
Brendan Sheridan Mayo
David Walsh Laois

Under 21 Conventional Class Senior
Michael Burke Galway
Edward Cummins Wexford
PJ Hartley Kilkenny
Jamie Hayes Cork East
John Murphy Carlow
Aidan O’ Donovan Cork West
Lee Simms Donegal

Under 28 Conventional Class Junior
Lorcan Bergin Tipperary South
Michael J Donegan Kerry
William Hall Sligo
Seamus McConnon Monaghan
Andrew McGovern Leitrim
Liam Murphy Tipperary North
Austin Shaw Offaly
Kevin Sheridan Mayo
Cathal White Dublin

Under 28 Conventional Class Senior
Kieran Coakley Cork West
Frank Cullen Wexford
Denis Dunne Kildare
Andrew Gill Down
Brendan Greene Laois
Aidan Higgins Galway
Cian Keohane Cork East
Sean Monaghan Longford
James Shine Kilkenny
Sean Tracey Carlow

Under 28 Reversible Class
Rory Holland Cork West
Tomas Houlihan Waterford
Paul O’ Connor Tipperary South
Daniel O’ Dwyer Kilkenny
Conor O’ Farrell Cork West
Dermot Ryan Offaly
Stephen Whelan Wexford
Eric Wickham Wexford

Under 40 Horse Class Novice
Keith Broderick Roscommon
Aidan Campbell Monaghan
Brian Casey Longford
Jeremiah Delaney Cork East
Shane McCarthy Cork West
Eamon McDonagh Mayo
Billy Molloy Wicklow
Seamus Trant Kerry

Vintage 2 Furrow Mounted Class
Padraig McCabe Cavan
Walter Moroney Clare
Daniel O’ Donoghue Cork East
John O’ Neill Cork West
Alan Simms Donegal
Eamonn White Dublin
Jack O’ Brien Fermanagh
Joe Kelly Galway
Michael Brosnan Kerry
Trevor McKeown Kildare
Tom Kielty Kilkenny
Tom Pender Laois
Michael Dolan Leitrim
Billy Stewart Longford
Robert Coyne Mayo
Oliver Smith Meath
John McBryde Offaly
Sean Ward Roscommon
Seamus McDaniel Sligo
Ethan Harding Tipperary North
John Flannery Tipperary South
Henry McGrath Waterford
Nick Cullen Wexford
Paddy Doyle Wicklow

Vintage 2 Furrow Trailer Class
Michael Bennett Cork West
Paddy Connolly Kildare
Jim Cullen Wexford
David Grattan Down
Ray Hallahan Waterford
Aeneas Horan Kerry
Tom McCabe Meath
Cyril McGuinness Dublin
Bertie Murray Carlow
Danny Packenham Cavan
Tom Pierce Wicklow
Charlie Stewart Longford

Vintage Single Furrow Mounted Class
Trevor Fleming Cork East
Eoin Buttle Dublin
Peter McDonald Kilkenny
James Hough Tipperary North
Bruno McCormack Meath
Alex Hunter Sligo
David Levingstone Wexford
John King Longford
Oliver Power Waterford
Gordon Jennings Cork West

Loy Digging Senior
John Boland Leitrim
Brendan Byrne Donegal
Brian Casey Longford
Matt Connell Snr Longford
George Hunter Sligo
Kieran McDaid Donegal
Thomas Tierney Cavan

Loy Digging Junior
Matt Connell Jnr Longford
Thomas Cunningham Galway
Jim Hennigan Wicklow
Glenn Hunter Sligo
Alan Jennings Sligo
Tom Kennedy Clare
Padraig Larkin Offaly
Gerry Mallon Donegal
PJ McStay Cavan
Gerry Mullins Clare
Hugh O’ Neill Mayo
James ‘Jnr’ Reynolds Leitrim
Eugene Stephens Wicklow
Donal Tydings Kerry
John Whyte Galway

Loy Digging Ladies
Marion Boyce Donegal
Amy Daly Westmeath
Kathleen Donaghey Donegal
Alison Hunter Sligo
Siobhan McDonnell Mayo
Mary O’ Donnell Galway
Niamh O’ Grady Sligo
Dalia Smelstoriute Westmeath

Loy Digging U-25
Cian Casey Longford
Adrian Grace Cork
Ronan Marren Sligo
Michael Sheerin Mayo

Loy Digging U-21
Brian Kiernan Leitrim
Cathal King Mayo
Evan McGirr Donegal