GAA

Leitrim GAA Fixtures August 30 - September 6

Leitrim Sport

Reporter:

Leitrim Sport

Leitrim GAA

WEDNESDAY AUGUST 30

Barna Recycling U13 15-a-side: Melvin Gaels v St. Mary’s Kiltoghert 7.00

SATURDAY SEPTEMBER 2

Connacht Gold Senior Championship: All 5.15

Group 1

Aughawillan v Gortletteragh in Cloone

Allen Gaels v Mohill in Carrigallen

Sean O’Heslin’s v Melvin Gaels in Drumkeerin

Group 2

Glencar/Manorhamilton v St. Mary’s Kiltoghert in Ballinamore

Annaduff v St. Patrick’s Dromahair in Drumshanbo

Bornacoola v Drumreilly in Pairc Sean Mac Diarmada

Fox Monumentals Intermediate Championship: All 6.45

Group 1

Aughnasheelin v  St. Caillin’s in Ballinamore

Aughavas v Eslin in Cloone

Ballinaglera v Drumkeerin in Drumshanbo

Group 2

Cloone v Mohill in Carrigallen

Carrigallen v Glenfarne/ Kiltyclogher in Drumkeerin

Kiltubrid v Leitrim Gaels in Pairc Sean Mac Diarmada

Barna Recycling U13 Championship: All 12.00

15-a-side: St Brigid’s v Ballinamore Sean O'Heslin's; Glencar/Manorhamilton v Leitrim Gaels; Annaduff v Gortletteragh; Allen Gaels v Mohill

SUNDAY SEPTEMBER 3

Pyramid Bookmakers Junior A Quarter-Finals

Sean O’Heslin’s v Gortletteragh

Carrigallen v Kiltubrid

Glencar/Manorhamilton v Melvin Gaels

Annaduff v St. Mary’s Kiltoghert

(All 12.00 - no venues fixed at time of going to press)

MONDAY SEPTEMBER 4

Westlink Coaches U15 Championship: All 7.00

13-a-side Final: Mohill v Leitrim Gaels

13-a-side Shield Final: Drumkeerin v St. Brigid’s

15-a-side: St. Joseph's v Dromahair; Glencar/Manorhamilton v Cill Mhór Gaels; Fenagh St Caillin's v Gortletteragh; Allen Gaels v St Mary's

WEDNESDAY SEPTEMBER 6

Barna Recycling U13 C/ship 15-a-side: St. Mary's Kiltoghert v Allen Gaels 7.00

RESULTS

Connacht Gold Senior Championship

Group 1: Sean O’Heslin’s 1-14 Mohill 0-12; Aughawillan 2-18 Melvin Gaels 2-14; Gortletteragh 2-8 Allen Gaels 0-3

Group 2: Bornacoola 0-14 St. Patrick’s Dromahair 2-11; Drumreilly 2-8 Glencar/Manorhamilton 3-22; St. Mary’s Kiltoghert 2-10 Annaduff 0-16

Fox Monumentals Intermediate Championship

Group 1: Aughnasheelin 0-14 Aughavas 1-9; Drumkeerin 4-23 Eslin 0-9; Fenagh St. Caillin’s 1-12 Ballinaglera 2-6; Group 2: Leitrim Gaels 1-12 Cloone 2-6;Glenfarne/Kiltyclogher scr Mohill w/o; Kiltubrid 1-13 Carrigallen 2-10

Pyramid Bookmakers Junior A Championship

Playoff: Allen Gaels 2-6 Gortletteragh 0-14

Group 1: Mohill 2-19 Ballinaglera 0-7

Group 2: Bornacoola 1-9 Fenagh St Caillin’s 2-16

Barna Recycling U13 Championship

15-a-side: St. Brigid’s 3-9 St. Mary’s 0-8; Leitrim Gaels v Annaduff; Ballinamore w/o Glencar/Manor scr

13-a-side: Kiltubrid 4-8 St. Patrick’s Dromahair 2-11; Drumkeerin 1-1 Kiltubrid 7-12; St. Joseph's 4-15 Dromahair 4-5

John McCartin Newtowngore Engineering U17 Championship

15-a-side: Glencar/Manorhamilton 8-13 Mohill 0-4; Gortletteragh 3-13 Leitrim Gaels 2-3

13-a-side: Allen Gaels 2-14 Drumkeerin 2-5; Drumkeerin scr St. Joseph’s w/o; St. Caillin’s w/o Glen Gaels scr; Glencar/Manor 4-7 Allen Gaels 4-9