County Championships this week

editorial image
The Leitrim AAI Under 9, 10 & 11 Team competition will be held in Manorhamilton on Wednesday next, May 8, from 6.30.

The Leitrim AAI Under 9, 10 & 11 Team competition will be held in Manorhamilton on Wednesday next, May 8, from 6.30.

The best three teams in each section will qualify to compete in the Connacht Championships in Athlone on Saturday June 8. Each club team in each section consists of two competitors whose results are aggregated to provide the overall results.

A club can enter more than one team in any section. There are six sections, three for boys under 9,10,11 and the same for girls. Each section provides three teams for Connacht.

The turbo javelin which is like the indoor javelin used in Sports Hall Athletics replaces the ball-throw of previous years. Each child can do a maximum of two events with the same or different partners.

The Leitrim AAI County Track and Field Championships will be held in Manorhamilton on Sunday next, May 12, at 2.00 with entries taken from 1.30. This competition commences a busy week of activity for some athletes as the AVIVA Connacht Schools Finals take place in Athlone the following Thursday and the Leitrim Community Games in Manorhamilton on Sunday week.

Leitrim athletes had a successful day at the North Connacht Regional Schools Track & Field in Sligo on Tuesday week last, with 36 competitors from the county qualifying for the Connacht Finals on Thursday, May 16.

The list of qualifiers does not include athletes who went straight through to the Connacht Finals in the walks, some of the hurdle events and steeplechase events.

Ballinamore PPS

Gráinne Griffin 2nd Inter 3,000m, Eilis O’Dowd 1st Inter 800m, 2nd Inter 1500m, Carla Le Guen 2nd Inter 200m 3rd Inter 100m, Rachel Smith 2nd Minor Long Jump, Ciara McGoldrick 5th Minor Shot Putt; Ryan O’Rourke 3rd Inter 1500m, Jack Gilheaney 2nd Junior 1500m, Kyle McNabola 2nd Junior 200m, Sean Keegan 6th Junior 1500m, Oisin McLoughlin 6th Minor 1500m)

St. Clare’s Manorhamilton

Aoife McTiernan 2nd Minor 800m; Mary Broughton 5th Minor 1,500m; Gary Fowley 3rd Inter 200m; Liadbh Broughton 1st Senior 100m; Sadhbh Clancy 4th Senior 100m; Niall Gallagher Senior 5,000m 4th

Drumshanbo VS

Heather Moore 6th Inter Discus

Mohill Community College

Shane McGowan 4th Inter Long Jump, Keith Beirne 3rd Inter Shot, Oisin Madden 2nd Inter 100m, Inter Girls Relay 3rd, Sinead Reynolds 4th Inter 300m, Junior Girls Relay 4th; Dearbhaile Beirne 1st Junior 200m, Sibeal Reynolds 1st Minor Long Jump & 3rd 100m.

Carrick Community School

Cathal McElgunn 1st Senior 200m & 2nd 400m; Cian Murray 1st Senior 800m & 3rd 400m, Callum Whelan 6th Inter Javelin, Brian McElgunn Inter 400m, Ciara O’Dowd 2nd Inter Javelin & 3rd Discus, Joanna Duignan 1st Inter 300m, Stephen McDermott 1st Junior High Jump; Tom McCabe 3rd Junior Long Jump; Junior Boys Relay 3rd, Dara Morahan 3rd Junior Hurdles & 2nd 100m; Junior Girls Relay 2nd, Elise Bruen 2nd Junior 200m & 800m; Shaun Chandler 3rd Minor Long Jump, 4th 800m; Brian Finn 1st Minor High Jump, Kasey Bruen 2nd Minor 1,500m.