Leitrim GAA Fixtures & Results

This week’s GAA fixtures

This week’s GAA fixtures

Thursday, Sept. 13

Ladies U-16 Championship - 6.45

13-a-side: Glencar/Manorhamilton v St. Brigid’s; 11-a-side: Drumkeerin v Dromahair;

Saturday, Sept. 15

GWP Junior A Championship Semi-Finals - Cloone

Dromahair v Leitrim Gaels in Drumshanbo at 6.00. Ref: K. Moran.

Gallogly Catering Division 1 – 6.00

Glencar/Manorhamilton v Drumreilly; Melvin Gaels v Carrigallen; Ballinamore Sean O’Heslin’s v St. Mary’s Kiltoghert; Aughawillan v Kiltubrid.

Sunday, Sept. 16

GWP Intermediate Championship Semi-Final replay

Gortletteragh v Glenfarne/Kiltyclogher in Ballinamore at 4.30. Ref: D. Moran. (Extra-time if necessary)

Minor Championship 13-a-side Final

Melvin Gaels v Annaduff in Ballinamore at 3.00. Ref: B. Sammon

Gallogly Catering ACL - 12.00

Division 1: Annaduff v St. Patrick’s Dromahair;

Division 2: Bornacoola v Aughnasheelin; Eslin v Ballinaglera; Drumkeerin v Glencar/Manorhamilton; Fenagh St. Caillin’s v Allen Gaels.

Ladies Junior Final - 1.00

St. Joseph’s v Annaduff

Ladies Division 3 – 11.00

Fenagh v Aughawillan

Ladies Division 2 – 12.00

St. Francis v Sean O’Heslin’s

Tuesday, Sept. 18

U-16 Championship

13-a-side: Glencar/Manorhamilton v Mohill 6.30; 11-a-side: Sean O’Heslin’s v Dromahair; Drumkeerin v St. Joseph’s (both 6.30); 9-a-side: Group A: Gortletteragh v St. Mary’s; Fenagh v Annaduff; Group B: Allen Gaels v Melvin Gaels; Glenfarne v Kiltubrid (all 6.30).

Results

Connacht Gold Senior Championship Semi-Finals

Glencar/Manorhamilton 0-12 St Mary’s Kiltoghert 0-11; Aughawillan 0-2 Melvin Gaels 2-18

GWP Intermediate Championship Semi-Finals

Aughnasheelin 1-7 St. Patrick’s Dromahair 2-10; Gortletteragh 0-15 Glenfarne/Kiltyclogher 2-9

Connacht Gold Senior Relegation Final

Kiltubrid 2-9 Ballinamore Sean O’Heslin’s 1-8

GWP Junior B Championship

Group 1: Fenagh St Caillin’s scr Glencar/Manorhamilton w/o; Ballinamore Sean O’Heslin’s 2-11 St Mary’s Kiltoghert 1-16; Group 2: Leitrim Gaels 0-3 Aughavas 0-22; Aughawillan 5-11 St Osnat’s 3-6

Ladies Intermediate Championship Final

Bornacoola 2-10 St Francis 0-13

Ladies Junior C/ship

Annaduff 8-19 Gortletteragh 0-3

Ladies Division 2

St Joseph’s 4-5 Cloone 1-6

Ladies Minor C/ship

13-a-side: St. Brigid’s 3-11 St Joseph’s 2-6; 9-a-side Semi-Final: Dromahair 6-9 Dromahair 5-7; Cloone 7-10 Fenagh 2-6