GAA

Leitrim GAA Fixtures & Results - April 9-15

Leitrim Sport

Reporter:

Leitrim Sport

Email:

sports@leitrimobserver.ie

Leitrim GAA

Monday April 9

Barna Recycling U13 League: All games 6.30

15-a-side Semi-Finals: St. Mary’s Kiltoghert v Leitrim Gaels 5.00

13-a-side Semi-Finals: Annaduff v Drumkeerin; Fenagh St. Caillin’s v St. Brigid’s 6.30

15-a-side Shield Semi-Final: Ballinamore Sean O’Heslin’s v St. Patrick’s Dromahair in Ballinamore 6.45

13-a-side Shield Semi-Final: Allen Gaels v Kiltubrid 6.30

Tuesday April 10

John McCartin Newtowngore Engineering U17 League: All 6.30

Division 1: Leitrim Gaels v Fenagh St. Caillin’s; St. Joseph’s v Allen Gaels

Wednesday April 11

Barna Recycling U13 League: All 6.30

Reserve Semi-Finals: Mohill v St. Patrick’s Dromahair; Leitrim Gaels v St. Mary’s Kiltoghert

Thursday, April 12

John McCartin Newtowngore Engineering U17 League: All 6.30

Division 1: Allen Gaels v St. Mary’s Kiltoghert

Division 2 Semi-Final: Annaduff v Melvin Gaels

Barna Recycling U13 League: All 6.30

15-a-side Semi-Final: Mohill v Glencar/Manorhamilton

15-a-side Shield Semi-Final: St. Joseph’s v St. Patrick’s Dromahair

Friday April 12

Dunnes Bar Division 2: Carrigallen v Drumreilly in Centre of Excellence 9.30

Saturday April 14

Dunnes Bar ACL: All 7.00

Division 1: Melvin Gaels v St. Mary’s Kiltoghert; Leitrim Gaels v Mohill; Drumkeerin v Ballinamore Sean O’Heslin’s; Aughawillan v Glencar/Manorhamilton; Fenagh St. Caillin’s v Ballinaglera

Division 2: Kiltubrid v Annaduff

Swan Bar Division 3: Eslin v Aughavas

Sunday April 15

Lidl Ladies All-Ireland Post Primary Schools Junior C Final: St. Clare's CS Manorhamilton v St. Mary's Midleton (venue & time to be confirmed)

Dunnes Bar ACL: All 12.00

Division 1: Aughnasheelin v Gortletteragh

Division 2: Melvin Gaels v Allen Gaels; Mohill v St. Patrick’s Dromahair; Cloone v Glencar/Manorhamilton; Bornacoola v Ballinamore Sean O’Heslin’s

Swan Bar Division 3: Aughawillan v Fenagh St. Caillin’s; Glenfarne/Kiltyclogher v Annaduff; Carrigallen v Glencar/Manorhamilton (2.30)

Swan Bar Division 4: Leitrim Gaels v St. Mary’s Kiltoghert 12.00; Mohill v St. Patrick’s Dromahair 1.45

RESULTS

Dunnes Bar ACL

Division 1: Ballinaglera 0-14 Leitrim Gaels 1-13; Gortletteragh 1-13 Drumkeerin 1-6; St. Mary’s Kiltoghert 3-8 Fenagh St. Caillin’s 0-12; Glencar/Manorhamilton 6-16 Aughnasheelin 0-9; Ballinamore Sean O’Heslin’s 3-9 Melvin Gaels 0-11; Aughawillan 0-11 Mohill 2-11

Division 2: St. Patrick’s Dromahair 1-10 Kiltubrid 1-14; Allen Gaels 2-9 Carrigallen 1-9; Bornacoola 1-9 Annaduff 1-12; Drumreilly 4-9 Cloone 1-8; Glencar/Manorhamilton 2-18 Mohill 4-13; Ballinamore Sean O’Heslin’s 5-13 Melvin Gaels 0-12;

Swan Bar Division 3: Glencar/Manorhamilton 2-13 Eslin 2-10; Allen Gaels 2-12 Carrigallen 2-13; Annaduff 1-8 Aughavas 4-16;

Swan Bar Division 4: Cloone 1-17 Bornacoola 0-8; Kiltubrid 0-10 Ballinaglera 1-11

John McCartin Newtowngore Engineering U17

Division 1: Mohill 0-8 Ballinamore Sean O’Heslin’s 6-16

Division 2: Drumkeerin 5-8 Rinn Gaels 2-4; St. Patrick’s Dromahair 3-6 Glencar/Manorhamilton 2-12

Barna Recycling U13 League

15-a-side: Glencar/Manorhamilton 3-6 St. Joseph’s 0-11

13-a-side: Drumkeerin 1-0 Fenagh St. Caillin’s 5-11; Gortletteragh 1-11 St. Brigid’s 6-8; Gortletteragh 1-11 Kiltubrid 2-3