GAA

Leitrim GAA Fixtures & Results - April 30 to May 13, 2018

Leitrim Sport

Reporter:

Leitrim Sport

Email:

sports@leitrimobserver.ie

Leitrim GAA

Monday April 30

Allianz Leitrim Cumann na mBunscol: All 6.30 unless stated

Boys Division 1: Annaduff v Gaelscoil; Drumshanbo v Mohill 6.30

Boys Division 2: Drumcong v Drumlease; Ballinamore v Scoil Mhuire 6.30   

Boys Division 3: Bornacoola v Ardvarney; Drumkeerin v Kilnagross; Carrigallen v Aughavas 6.30   

Boys Division 4: Diffreen v Gaelscoil Cluainín in Manorhamilton 7.00; Killenummery v Glenfarne in Dromahair 6.30   

Boys Division 5: Aughnasheelin v Drumlea; Dowra v Gortletteragh 6.30

Boys Division 6: Largy v Drumeela in Manorhamilton 6.00; Aughawillan v Kiltyclogher 6.30

Tuesday May 1

Westlink Coaches U15 League: All 7.30

15-a-side: Leitrim Gaels v Gortletteragh; St. Mary’s Kiltoghert v Mohill; Ballinamore Sean O’Heslin’s v Glencar/Manorhamilton; St. Joseph’s v Leitrim Gaels

13-a-side: Annaduff v Fenagh St. Caillin’s; St. Brigid’s v St. Patrick’s Dromahair; Kiltubrid v Drumkeerin

Wednesday May 2

Connacht Minor Championship: Mayo v Leitrim in Elvery’s MacHale Park Castlebar 8.00. Referee: P. Daly (Roscommon)

Sunday May 6

Connacht Senior FC: New York v Leitrim in Gaelic Park at 7.15. Referee: Derek O’Mahony (Tipperary)

Thursday May 10

Connacht Junior FC Semi-Final: Leitrim v Mayo/Roscommon in Pairc Sean Mac Diarmada 7.00

Saturday May 12

Dunnes Bar ACL: All 7.00

Division 1: Aughawillan v Leitrim Gaels; Ballinamore Sean O’Heslin’s v Aughnasheelin; Mohill v Fenagh St. Caillin’s; Ballinaglera v Melvin Gaels; Gortletteragh v Glencar/Manorhamilton; St. Mary’s Kiltoghert v Drumkeerin

Division 2: Bornacoola v Kiltubrid; St. Patrick’s Dromahair v Cloone

(League fixtures depend on progress of County Junior team; Connacht Junior Final on Sunday, May 13)

Sunday May 13

Dunnes Bar Division 2: Drumreilly v Melvin Gaels; Annaduff v Mohill; Allen Gaels v Ballinamore Sean O’Heslin’s; Glencar/Manorhamilton v Carrigallen (12.00)

Swan Bar Division 3: Aughavas v Drumkeerin; St. Mary’s Kiltoghert v Eslin; Gortletteragh v Fenagh St. Caillin’s (12.00)

Swan Bar Division 4: St. Patrick’s Dromahair v Kiltubrid 12.00#

(League fixtures depend on progress of County Junior team; Connacht Junior Final on Sunday, May 13)

RESULTS

Swan Bar Division 3: St Mary's Kiltoghert 1-14 Glencar/Manorhamilton 2-13; Drumkeerin 1-7 Annaduff 2-12;  Aughawillan 2-5 Allen Gaels 3-16; Gortletteragh 1-9 Aughavas 1-14; Eslin 5-13 Carrigallen 4-10

Swan Bar Division 4: Leitrim Gaels 1-9 Kiltubrid 3-8; Cloone 0-9 Ballinamore Sean O'Heslin's 1-13; Mohill w/o St Mary's Kiltoghert scr; St. Patrick’s Dromahair w/o Aughavas scr; Bornacoola 1-11 Ballinaglera 2-6