GAA

Leitrim GAA Fixtures & Results - May 30 - June 7

Leitrim Sport

Reporter:

Leitrim Sport

Email:

sports@leitrimobserver.ie

Leitrim GAA

Wednesday May 30

Celtic Challenge Group F: Leitrim v Cavan in Ballyconnell 7.30

Dessie Reynolds U12 Cross Border League Group 1: Ballymahon Forgn v St. Joseph's 7:30

Thursday May 31

Westlink Coaches U15 League 13-a-side Final: St. Brigid’s v St. Patrick’s Dromahair in Pairc Sean Mac Diarmada 7.00

Longford Leitrim Cross-Border League: All games 7.30

Emlyn Mulligan Group 1: Mohill v St Mary's-Kiltoghert 6.45;

Paddy Collum Group 2: St. Patrick’s Dromahair v Fenagh St. Caillin’s

Keith Beirne Group 2: Leitrim Gaels v Wolfe Tones Óg; Bornacoola v Gortletteragh 7.45

Dessie Reynolds Group 1: St Brigid’s v Grattan Gaels

Michael Quinn Group 2: Northern Gaels v Cill Mhór Gaels

Donal McElligott & Donal Wrynn League: Mohill v St Mary's Kiltoghert 7.45

Friday June 1

Westlink Coaches U15 League Finals

15-a-side: Allen Gaels v Mohill in Pairc Sean Mac Diarmada 7.30

15-a-side Shield: Leitrim Gaels v Ballinamore Sean O’Heslin’s in Leitrim 6.30

13-a-side Shield: Melvin Gaels v Fenagh St. Caillin’s in Kinlough 6.30

Diarmuid McKiernan U12 Cross Border League Group 1: Glencar/Manorhamilton v Annaduff 7:30

Saturday June 2

Nicky Rackard Cup: Leitrim v Tyrone in Pairc Sean Mac Diarmada 3.00. Referee: Aidan Ferguson (Fermanagh)

Dunnes Bar ACL: All 7.00

Division 1: Melvin Gaels v Mohill; Glencar/Manorhamilton v Ballinamore Sean O’Heslin’s; Drumkeerin v Ballinaglera

Division 2: Cloone v Annaduff; Allen Gaels v Bornacoola; Carrigallen v St. Patrick’s Dromahair

Sunday June 3

Dunnes Bar ACL: All 12.00

Division 1: Gortletteragh v Aughawillan; Aughnasheelin v St. Mary’s Kiltoghert; Fenagh St. Caillin’s v Leitrim Gaels

Division 2: Melvin Gaels v Glencar/Manorhamilton; Ballinamore Sean O’Heslin’s v Drumreilly; Mohill v Kiltubrid

Swan Bar Division 3: Glenfarne/Kiltyclogher v Gortletteragh 4.00

Swan Bar Division 4: St. Patrick’s Dromahair v Cloone 12.00; St. Mary’s Kiltoghert v Bornacoola 2.00

Wednesday June 6

Celtic Challenge Group F: Leitrim v Louth in Mullingar 7.45

Thursday June 7

Longford Leitrim Cross-Border League: All games 7.30

Emlyn Mulligan Group 1: Allen Gaels v Clonguish Gaels; Killoe Og v Mohill (6.45)

Diarmuid McKiernan Group 1: St. Patrick's Óg v Glencar-Manorhamilton; Annaduff v Longford Slashers

Paddy Collum Group 2: Fenagh-St Cailli v Carrick Sarsfields; Granard/Ballymore v St. Patrick’s Dromahair

Keith Beirne Group 2: St. Francis v Bornacoola; Gortletteragh v Leitrim Gaels

Dessie Reynolds Group 1: St. Joseph's v St Brigid’s in Aughavas

Michael Quinn Group 2: Cill Mhór Gaels v Shannon Gaels

Donal McElligott & Donal Wrynn League: Allen Gaels v Clonguish Og 7:45; Killoe Og v Mohill 7:45

RESULTS

Connacht Senior FC: Leitrim 0-10 Roscommon 0-24

Dunnes Bar Division 2: Cloone w/o Melvin Gaels scr

Swan Bar Division 3: Glencar/Manorhamilton w/o Aughawillan scr; Drumkeerin 0-13 Allen Gaels 0-10

Swan Bar Division 4: Ballinaglera 5-13 Ballinamore Sean O'Heslin's 1-10; Aughavas 0-8 Kiltubrid 2-15; Mohill w/o Leitrim Gaels scr

Westlink Coaches U15 League

15-a-side: St Mary's Kiltoghert 2-16 Allen Gaels 5-15; Mohill 5-10 Glencar/Manorhamilton 0-5; Leitrim Gaels 3-15 St. Joseph's 5-7; Gortletteragh 1-2 Ballinamore Sean O’Heslin’s 0-12

13-a-side: St Brigid’s 1-11 Annaduff 3-4; Fenagh St Caillin’s w/o Drumkeerin scr; St. Patrick’s Dromahair 5-15 Kiltubrid 1-11