GAA

Leitrim GAA Fixtures & Results

Leitrim Sport

Reporter:

Leitrim Sport

Email:

sports@leitrimobserver.ie

Leitrim GAA Fixtures & Results

The following are the Leitrim GAA Fixtures and results

FIXTURES

Wednesday June 13

Longford Leitrim U12 Cross-Border League

Diarmuid McKiernan U12 Group 1: Longford Slashers v Glencar-Manorhamilton 7.30

Thursday June 14

Longford Leitrim U12 Cross-Border League

Emlyn Mulligan Group 1: Allen Gaels v St Mary's Kiltoghert 6.45; Clonguish Gaels v Mohill Diarmuid McKiernan Group 1: Annaduff v St. Patrick's Óg 7.30

Paddy Collum Group 2: Granard/Ballymore v Fenagh St Caillin’s 7.30; St. Patrick’s Dromahair v Carrick Sarsfields 7.30

Michael Quinn Group 2: Cill Mhór Gaels v Clonbroney 7.30

Keith Beirne Group 2: St. Francis v Gortletteragh 7.30; St. Vincent's v Leitrim Gaels 7.30; Bornacoola v Wolfe Tones Óg 7.30

Dessie Reynolds Group 1: St. Brigid’s v Ballymahon Forgney 7.30; Southern Gaels v St. Joseph's 7.30

Donal McElligott & Donal Wrynn League: Allen Gaels v St Mary's-Kiltoghert 7.45; Clonguish Og v Mohill 7:45

Saturday June 16

Celtic Challenge U17 Hurling: Leitrim v Donegal or Longford

Dunnes Bar Division 1: Glencar/Manorhamilton v Ballinamore Sean O’Heslin’s 7.00

Swan Bar Division 3: Fenagh St. Caillin’s v Glencar/Manorhamilton; Gortletteragh v Aughawillan; Allen Gaels v St. Mary’s Kiltoghert (all 7.00)

Sunday June 17

Swan Bar Division 4: Ballinaglera v St. Mary’s Kiltoghert; Ballinamore Sean O’Heslin’s v St. Patrick’s Dromahair 12.00

Saturday June 23

All-Ireland FC Qualifier: Leitrim v Louth in Pairc Sean Mac Diarmada 7.00. Referee: Noel Mooney

Connacht U17 Championship: Leitrim v Roscommon (venue & time tbc)

Thursday June 21

Longford Leitrim U12 Cross-Border League

Emlyn Mulligan Group 1: St Mary's Kiltoghert v Clonguish Gaels 6:45; Killoe Og v Allen Gaels 6:45

Keith Beirne Group 2: Gortletteragh v Wolfe Tones Óg 7:30; Leitrim Gaels v St. Francis 7:30; Bornacoola v St. Vincent's 7:30

Dessie Reynolds Group 1: St. Colmcilles v St. Joseph's 7:30; Southern Gaels v St Brigid’s

Donal McElligott & Donal Wrynn League: St Mary's Kiltoghert v Clonguish Og 7:45; Killoe Og v Allen Gaels 7:45

RESULTS

Connacht U20 FC: Mayo 1-24 Leitrim 1-3

Nicky Rackard Relegation Playoff: Louth 2-22 Leitrim 2-10

Celtic Challenge Group F: Leitrim 5-10 Louth 2-15

Swan Bar Division 3: Gortletteragh 1-8 Carrigallen 3-18; Eslin 6-15 Drumkeerin 3-9; Allen Gaels 7-15 Glencar-Manorhamilton 2-5; St Mary's Kiltoghert 1-18 Glenfarne/Kiltyclogher 3-5

Swan Bar Division 4: Kiltubrid 1-19 Cloone 2-16; Bornacoola 3-11 Mohill 2-12; Leitrim Gaels w/o Aughavas scr

Feile na nGael

Division 9: Group C: Carrick 0-6 Tourlestrane 0-1; Letterkenny Gaels 1-1 Carrick 0-6;Carrick 4-7 St Peter's, Dunboyne 0-3; Cup: Carrick 0-2 South Kerry 1-7

U12 Cross Border League

Donal McElligott & Donal Wrynn League: Allen Gaels 2-2 Clonguish Og 10-20; Killoe Og 8-17 Mohill 0-1

Diarmuid McKiernan Group 1: St. Patrick's Óg 0-4 Glencar-Manorhamilton 6-14; Annaduff 4-1 Longford Slashers 3-7

Paddy Collum Group 2: Fenagh-St Caillin’s 4-8 Carrick Sarsfields 3-13; Granard/Ballymore 6-17 St. Patrick’s Dromahair 5-5

Keith Beirne Group 2: St. Francis 10-13 Bornacoola 4-3; Gortletteragh 1-7 Leitrim Gaels 4-9

Dessie Reynolds Group 1: St. Joseph's 3-12 St Brigid’s 5-14

Michael Quinn Group 2: Cill Mhór Gaels 6-20 Shannon Gaels 1-2

Emlyn Mulligan Group 1: Allen Gaels 6-3 Clonguish Gaels 11-12; Killoe Og 0-4 Mohill 0-13

Dessie Reynolds Group 1: St. Colmcille's 3-9 St Brigid’s 0-9