GAA

Leitrim GAA Fixtures & Results - July 2-12

Leitrim Sport

Reporter:

Leitrim Sport

Email:

sports@leitrimobserver.ie

Leitrim GAA Fixtures & Results - July 2-12

The following are the fixtures and results for Leitrim GAA for the coming 10 days:

Monday July 2

U12: Donal McElligott & Donal Wrynn Cross Border League Cup: Loser Clonguish v St Mary's Kiltoghert 7.30

Tuesday July 3

U12: Diarmuid McKiernan & Paddy Collum Cross Border League Shield: St. Patrick's Óg v St. Patrick’s Dromahair 7.00 Keenan Park

Wednesday July 4

Dunnes Bar Division 2: Drumreilly v Allen Gaels; Mohill v Bornacoola; Annaduff v Carrigallen (all 8.00)

Swan Bar Division 3: Glencar/Manorhamilton v Glenfarne/Kiltyclogher; Gortletteragh v Drumkeerin 8.00

Thursday July 5

U12: Dessie Reynolds & Keith Beirne Cross Border League Plate: Ballymahon Forgney v Gortletteragh 6.45 - Glennon Brothers Pearse Park

Friday July 6

Connacht U17 FC: Leitrim v Galway in Pairc Sean Mac Diarmada 7.00

Saturday July 7

Dunnes Bar ACL: All 7.00

Division 1: Drumkeerin v Leitrim Gaels; Melvin Gaels v Fenagh St. Caillin’s; Gortletteragh v St.Mary’s Kiltoghert; Aughawillan v Ballinamore Sean O’Heslin’s; Glencar/Manorhamilton v Ballinaglera; Aughnasheelin v Mohill

Division 2: Carrigallen v Kiltubrid; Bornacoola v Drumreilly

Longford Leitrim U12 Cross-Border League Finals: All in Glennon Brothers Pearse Park

Emlyn Mulligan & Michael Quinn Plate: Clonbroney v Allen Gaels 5:30

Diarmuid McKiernan & Paddy Collum Shield: Granard/Ballymore v St. Patrick’s Dromahair 8:00

Sunday July 8

Dunnes Bar Division 2: Cloone v Mohill 12.00; Allen Gaels v Glencar/Manorhamilton 11.30; Ballinamore Sean O’Heslin’s v St. Patrick’s Dromahair 11.30; Melvin Gaels v Annaduff 12.00

Swan Bar Division 3: Aughawillan v Carrigallen 12.00

Longford Leitrim U12 Cross-Border League Finals: All in Pairc Sean Mac Diarmada

Emlyn Mulligan & Michael Quinn Cup: St Mary's Kiltoghert v Clonguish Gaels 5:30

Dessie Reynolds & Keith Beirne Cup: Leitrim Gaels v St. Francis 6:45

Donal McElligott & Donal Wrynn Cup: St Mary's Kiltoghert v Clonguish Og 8:00

Monday July 9

U16 Hurling League: Group 1: Carrick Hurling v Longford Slashers 7.00

John McCartin Newtowngore Engineering U17 Championship: All games 7.00

Division 1: St Mary's Kiltoghert v Leitrim Gaels; Drumkeerin v St. Joseph's; Fenagh St Caillin’s v Ballinamore Sean O’Heslin’s

Division 2: Melvin Gaels v St. Patrick’s Dromahair; Annaduff v Rinn Gaels; Mohill v Glencar/Manorhamilton

Wednesday July 11

Dunnes Bar ACL: All 8.00

Division 1: Fenagh St.Caillin’s v Drumkeerin; Ballinaglera v Gortletteragh; Leitrim Gaels v Aughnasheelin; Melvin Gaels v Aughawillan; St. Mary’s Kiltoghert v Ballinamore Sean O’Heslin’s; Mohill v Glencar/Manorhamilton

Division 2: St. Patrick’s Dromahair v Allen Gaels; Cloone v Bornacoola

Thursday July 12

Barna Recycling U13 Championship: All 7.00

15-a-side: Leitrim Gaels v Mohill; St. Joseph's v Glencar/Manorhamilton; Annaduff v St. Patrick’s Dromahair; St Mary's Kiltoghert v Ballinamore Sean O’Heslin’s

13-a-side: Kiltubrid v Drumkeerin;Allen Gaels v Fenagh St Caillin’s; St Brigid’s v Gortletteragh

RESULTS

All-Ireland FC Qualifiers: Leitrim 0-9 Monaghan 1-19

Connacht U17 FC: Sligo 0-13 Leitrim 2-14

Dunnes Bar Division 2: Kiltubrid 2-17 Melvin Gaels 3-9; Annaduff 1-15 Ballinamore Sean O'Heslin's 1-11; St Patrick's Dromahair 5-24 Melvin Gaels 1-6; Glencar/Manorhamilton 7-15 Ballinamore Sean O'Heslin's 1-15

Swan Bar Division 3: Aughawillan 0-7 Aughavas 3-23

Feile Peile na nOg 2018

Boys Division 5: Group B: Liatroim 0-3 Glencar/Manorhamilton 2-13; Graiguecullen 3-5 Glencar/Manorhamilton 2-4; Saval 0-1 Glencar-Manorhamilton 7-18; Cup: Glencar/Manorhamilton 2-6 Killarney Legion 0-3; Craughwell 0-1 Glencar/Manorhamilton 2-6; Final: Glencar/Manorhamilton 0-4 Ballinderry 0-5

Boys Division 9: Group B: St Colman's Drum 0-3 Fenagh St Caillin’s 1-11; Scotland 2-2 Fenagh St Caillin’s 2-10; Bredagh 0-02 Fenagh St Caillin’s 0-11; Cup: Fenagh St Caillin’s 1-2 Granard/Ballymore 2-6

Girls Division 3: Group B: St John Bosco 1-3 Glencar/Manorhamilton 5-10; Ballymacarbry 7-14 Glencar/Manorhamilton 0-3; Rostrevor 0-4 Glencar-Manorhamilton 3-4: Cup: Naomh Ciaran 6-2 Glencar/Manorhamilton 3-4

Longford Leitrim U12 Cross-Border Cup

Diarmuid McKiernan & Paddy Collum Cup: Fenagh St Caillin’s 3-14 Carrick Sarsfields 3-12

Dessie Reynolds & Keith Beirne: Cup: Leitrim Gaels 12-12 Grattan Gaels 4-8; Plate: Ballymahon Forgney 12-14 Bornacoola 5-8; Gortletteragh 5-12 St. Joseph's 3-16

Emlyn Mulligan & Michael Quinn Cup: Cill Mhór Gaels 4-3 Clonguish Gaels 2-11

Donal McElligott & Donal Wrynn Shield: Allen Gaels 5-7 Mohill 4-9

U14 Hurling Blitz Day: Leitrim 1-2 Sligo 5-5; Mayo 0-11 Leitrim 1-1; Roscommon 1-10 Leitrim 0-1