GAA

Leitrim GAA Fixtures & Results

Leitrim Sport

Reporter:

Leitrim Sport

Email:

sports@leitrimobserver.ie

Leitrim GAA Fixtures & Results

FRIDAY MAY 31

ESB Connacht Minor FC: Roscommon v Leitrim in Dr Hyde Park 7.30

Swan Bar Division 4: Cloone v Aughavas 8.30

SATURDAY JUNE 1

Philly McGuinness U20 Cup Group 1: Leitrim v Fermanagh 1.00 Avantcard Páirc Seán Mac Diarmada

Swan Bar Division 3: Drumkeerin v Fenagh St Caillin’s; Glencar/Manorhamilton v Carrigallen; Melvin Gaels v Annaduff (7.00)

Swan Bar Division 4: Bornacoola v Kiltubrid (6.00); Eslin v Ballinamore Sean O’Heslin’s; Mohill v Leitrim Gaels; Aughawillan v Gortletteragh (7.00)

SUNDAY JUNE 2

Westlink Coaches U15 League Finals

Division 1: Mac Diarmada Gaels v Gortletteragh in Avantcard Pairc Sean Mac Diarmada 12.00

Division 2: Melvin Gaels v Allen Gaels in Avantcard Pairc Sean Mac Diarmada 1.30

MONDAY JUNE 3

Ladies U14 finals: All Avantcard Pairc Sean Mac Diarmada

15-a-side Shield: St Josephs v Dromahair 2.30

11-a-side: Kiltubrid v Feenagh 4.00

13-a-side Final: Ballinamore v Drumkeerin/St. Bridgid’s 5.30

15-a-side Final: St. Mary’s v Glencar/Manorhamilton 7.00

THURSDAY JUNE 6

Longford Leitrim U12 Cross-Border League: All games 7.30

Micheal McWeeney Group 1: Clonguish Og v Glencar-Manorhamilton; Killoe Og v St Mary's Kiltoghert

Donal Mc Elligott Group 2: Allen Gaels v Granard; St Patrick’s Dromahair v Longford Slashers

Paddy Maguire Group 2: Leitrim Gaels v Grattan Gaels; St. Colmcille's v Fenagh-St Caillin’s

Ryan O'Rourke & Daniel Mimnagh: Wolfe Tones Óg v Rinn Gaels; St. Vincent's v Mohill; MacDiarmada Gaels v Clonbroney

Barry McKeon Group 1: Northern Gaels v St Brigid’s; Melvin Gaels v St. Francis

Michael Quinn & Emlyn Mulligan Group: St. Joseph's v Shannon Gaels; St. Dominic's v St Mary's Kiltoghert; Drumkeerin v Ballymahon Forgney

SATURDAY JUNE 8

All-Ireland FC Qualifier: Leitrim v Wicklow in Avantcard Pairc Sean Mac Diarmada 3.00

Lory Meagher Cup: Leitrim v Fermanagh in Avantcard Pairc Sean Mac Diarmada 1.00

MONDAY JULY 1

Newtowngore Engineering U17 Division 2 Final replay: Fenagh St Caillin’s v Leitrim Gaels in Avantcard Pairc Sean Mac Diarmada. (Extra-time if required)

RESULTS

Lory Meagher Cup: Leitrim 2-16 Cavan 1-16

Connacht Junior FC Semi-Final: Mayo 2-15 Leitrim 1-14

Philly McGuinness U20 Cup: Sligo 0-13 Leitrim 0-9

Celtic U17 Hurling challenge: Leitrim 4-12 Mayo 3-13; Roscommon 6-15 Leitrim 1-8

Dunnes Bar Division 1: Glencar/Manorhamilton 3-15 Gortletteragh 1-9; Fenagh St Caillin’s 2-13 Mohill 3-12; Melvin Gaels 3-10 Allen Gaels 1-3; Leitrim Gaels 4-9 Aughawillan 1-13; Annaduff 1-9 St Mary's Kiltoghert 1-13; Aughnasheelin 0-2 Ballinamore Sean O'Heslin's 5-5

Dunnes Bar Division 2: St Patrick's Dromahair 1-9 Carrigallen 0-14; Drumkeerin 1-12 Cloone 2-6; Bornacoola 1-8 Ballinaglera 2-17; Drumreilly 1-18 Eslin 2-5; Glencar/Manorhamilton 1-7 Aughavas 5-13; KIltubrid 2-24 Mohill 1-8

Westlink Coaches U15 League

Division 1: Glencar/Manorhamilton 4-11 Gortletteragh 4-11; Mohill 5-9 Mac Diarmada Gaels 9-18; St Mary’s Kiltoghert 6-21 St Brigid’s 3-5; Semi-Final: Mac Diarmada Gaels 3-21 Glencar/Manorhamilton 4-17 (aet)

Division 2: Melvin Gaels 6-18 Annaduff 4-8; Leitrim Gaels 0-16 Drumkeerin 0-17; Allen Gaels 5-17 Fenagh St Caillin’s 3-9; Fenagh St Caillin’s 6-15 St Patrick’s Dromahair 3-8; Allen Gaels 5-27 Mohill 2-2; Semi-Finals: Allen Gaels 5-13 Annaduff 4-13; Leitrim Gaels 1-7 Melvin Gaels 8-9