GAA

Leitrim GAA Fixtures & Results

Leitrim Sport

Reporter:

Leitrim Sport

Email:

sports@leitrimobserver.ie

Leitrim GAA

THURSDAY AUGUST 1

Connacht Gold Senior FC: Aughnasheelin v St Mary’s Kiltoghert in Cloone 8.30

Newtowngore Engineering U17 Championship Division 2: Mohill v St Brigid’s; Melvin Gaels v Allen Gaels; Glencar/Manorhamilton v St Patrick’s Dromahair; Gortletteragh v Drumkeerin

Barna Waste U13 C: Glenfarne/Kiltyclogher v Glencar/Manorhamilton 7.30

FRIDAY AUGUST 2

Connacht Gold Senior FC: GlencarManorhamilton v Gortletteragh in Cloone 8.30

Barna Waste U13 C Championship: All 7.30

A grade: Fenagh St Caillin’s v St Mary’s white; Annaduff v Glencar/Manorhamilton; Mac Diarmada Gaels v St Brigid’s 8.15

B grade: St Patrick’s Dromahair v Mohill; St Joseph’s v Drumkeerin; Rinn Gaels v Allen Gaels

C grade: Mac Diarmada Gaels v Melvin Gaels 6.45

SATURDAY AUGUST 3

Connacht Gold Senior FC: Mohill v Fenagh St Caillin’s in Cloone 7.00; Melvin Gaels v Drumreilly in Drumshanbo 7.00; Allen Gaels v St Patrick’s Dromahair in Avantcard Pairc Sean Mac Diarmada 5.30; Ballinamore Sean O’Heslin’s v Aughawillan in Avantcard Pairc Sean Mac Diarmada 7.00

Smith Monumentals IFC: Drumkeerin v Carrigallen in Ballinamore 5.30; Leitrim Gaels v Annaduff in Ballinamore 7.00; Bornacoola v Eslin in Cloone 5.30, Aughavas v Glenfarne/Kiltyclogher in Drumshanbo 5.30

SUNDAY AUGUST 4

Smith Monumentals IFC: Cloone v Ballinamore Sean O’Heslin’s in Carrigallen 12.00; Kiltubrid v Ballinaglera in Ballinamore 5.00

Vistamed Junior A FC: Glencar/Manorhamilton v Mohill in Drumkeerin 12.00

Vistamed Junior B FC: Aughavas v St Mary’s Kiltoghert in Fenagh 1.30; Leitrim Gaels v Ballinamore Sean O’Heslin’s in Carrigallen 1.30

MONDAY AUGUST 5

Newtowngore Engineering U17 Championship: All games 7.30

Division 1: St Mary's Kiltoghert v Leitrim Gaels; Mac Diarmada Gaels v Fenagh St Caillin’s; St Joseph's v Annaduff

Division 2: Gortletteragh v Mohill; St Brigid’s v Drumkeerin; Melvin Gaels v Glencar/Manorhamilton

WEDNESDAY AUGUST 7

Newtowngore Engineering U17 B: Allen Gaels v St Patrick’s Dromahair 7.30

FRIDAY AUGUST 9

Connacht Gold Senior FC: Fenagh St Caillin’s v Drumreilly in Cloone 8.30

SATURDAY AUGUST 10

Connacht Gold Senior FC: Mohill v Glencar/Manorhamilton; Melvin Gaels v Gortletteragh; Aughawillan v St Patrick’s Dromahair; Ballinamore Sean O’Heslin’s v St Mary’s Kiltoghert

Smith Monumentals IFC: Drumkeerin v Cloone; Leitrim Gaels v Carrigallen; Ballinaglera v Eslin; Aughavas v Bornacoola

SUNDAY AUGUST 11

TG4 Ladies All-Ireland Intermediate Relegation playoff: Leitrim v Offaly

Connacht Gold SFC: Aughnasheelin v Allen Gaels

Smith Monumentals IFC: Kiltubrid v Glenfarne/Kiltyclogher; Annaduff v Ballinamore Sean O’Heslin’s

Vistamed Junior A FC: Kiltubrid v Aughawillan; Drumkeerin v Carrigallen; Glencar/Manorhamilton v Mohill; Gortletteragh v Melvin Gaels

RESULTS

TG4 All-Ireland Intermediate FC: Leitrim 5-2 Offaly 2-13

Connacht Gold SFC

Group 1: Fenagh St Caillin’s 2-5 Glencar/Manorhamilton 2-17; Gortletteragh 0-12 Drumreilly 1-13; Melvin Gaels 0-8 Mohill 3-9

Group 2: Aughawillan 2-18 Aughnasheelin 1-8; St Patrick's Dromahair 1-2 Ballinamore Sean O'Heslin's 4-26; St Mary's Kiltoghert 5-15 Allen Gaels 0-12

Smith Monumentals IFC

Group 1: Annaduff 2-8 Drumkeerin 0-14; Carrigallen 1-11 Cloone 0-6; Ballinamore Sean O’Heslin’s 0-7 Leitrim Gaels 3-12

Group 2: Ballinaglera 2-13 Aughavas 2-9: Glenfarne/Kiltyclogher 0-14 Bornacoola 0-14; Eslin 1-13 Kiltubrid 1-10

Vistamed Junior A FC

Group 1: Gortletteragh 2-13 Kiltubrid 1-11; Melvin Gaels 4-7 Aughawillan 3-16

Group 2: St Mary's Kiltoghert 2-10 Glencar/Manorhamilton 1-12

Group 3: Drumkeerin 0-7 Annaduff 4-12

Barna Waste U13 Championship

A grade: Annaduff 6-9 Fenagh St Caillin’s 4-15; Mac Diarmada Gaels 3-8 Glencar/Manorhamilton 2-10; St Brigid’s 2-10 St Mary’s White 11-09

B grade: Allen Gaels 4-9 Drumkeerin 5-6; Rinn Gaels 3-18 Mohill 4-4; St Joseph's 5-18 Leitrim Gaels 5-6

C grade: Mac Diarmada Gaels 4-6 Glencar/Manorhamilton 6-10; Melvin Gaels 3-10 Glenfarne/Kiltyclogher 4-3

Newtowngore Engineering U17 Championship

Division 1: Leitrim Gaels v Mac Diarmada Gaels; St. Joseph's 5-19 Fenagh St Caillin’s 3-7; Annaduff scr St Mary's Kiltoghert w/o

Division 2: St Brigids 2-6 Gortletteragh 3-15; Allen Gaels w/o Glencar/Manorhamilton scr; Drumkeerin scr Mohill w/o; St Patrick’s Dromahair 1-17 Melvin Gaels 3-13; Glencar/Manorhamilton 4-11 Mohill 6-16; Allen Gaels 3-18 Drumkeerin 2-7; Melvin Gaels 1-12 Gortletteragh 1-9; St Patrick’s Dromahair 6-16 St Brigid’s 1-6