GAA

Leitrim GAA Fixtures

Leitrim Sport

Reporter:

Leitrim Sport

Email:

sports@leitrimobserver.ie

Leitrim GAA Fixtures

Wednesday June 6

Celtic Challenge Group F: Leitrim v Louth in Mullingar 7.45

Thursday June 7

Longford Leitrim Cross-Border League: All games 7.30

Emlyn Mulligan Group 1: Allen Gaels v Clonguish Gaels; Killoe Og v Mohill (6.45)

Diarmuid McKiernan Group 1: St. Patrick's Óg v Glencar-Manorhamilton; Annaduff v Longford Slashers

Paddy Collum Group 2: Fenagh St Caillin’s v Carrick Sarsfields; Granard/Ballymore v St. Patrick’s Dromahair

Keith Beirne Group 2: St. Francis v Bornacoola; Gortletteragh v Leitrim Gaels

Dessie Reynolds Group 1: St. Joseph's v St Brigid’s in Aughavas

Michael Quinn Group 2: Cill Mhór Gaels v Shannon Gaels

Donal McElligott & Donal Wrynn League: Allen Gaels v Clonguish Og 7:45; Killoe Og v Mohill 7:45

Saturday June 9

Connacht U20 Championship Semi-Final: Mayo v Leitrim in Elvery’s MacHale Park 1.30

Nicky Rackard Cup playoff: Leitrim v Louth (TBC)

Sunday June 10

Swan Bar ACL: All 12.00

Division 3: Eslin v Drumkeerin; Gortletteragh v Carrigallen; Allen Gaels v Glencar/Manorhamilton; St.Mary’s Kiltoghert v Glenfarne/Kilty

Division 4: Bornacoola v Mohill; Kiltubrid v Cloone; Leitrim Gaels v Aughavas (1.00); Ballinamore Sean O’Heslin’s v St. Patrick’s Dromahair (1.00)

Monday June 11

Longford Leitrim U12 Cross-Border League

Emlyn Mulligan Group 1: St Mary's Kiltoghert v Killoe Og; Mohill v Allen Gaels 6.45

Keith Beirne Group 2: Leitrim Gaels v Bornacoola; Gortletteragh v St. Vincent’s 7.30

Dessie Reynolds Group 1: St. Colmcille's v St Brigid’s; St. Joseph's v Grattan Gaels 7.30

Donal McElligott & Donal Wrynn: St Mary's Kiltoghert v Killoe Og; Mohill v Allen Gaels 7.45

RESULTS

Nicky Rackard Cup: Leitrim 2-14 Tyrone 2-25

Dunnes Bar ACL

Division 1: Melvin Gaels 0-17 Mohill 1-14; Drumkeerin 1-8 Ballinaglera 1-8; Fenagh St Caillin’s 0-8 Leitrim Gaels 0-8; Gortletteragh 2-13 Aughawillan 0-15; Aughnasheelin 1-10 St Mary's Kiltoghert 3-15

Division 2: Cloone 0-6 Annaduff 1-26; Carrigallen 1-8 St. Patrick’s Dromahair 0-13; Mohill 0-17 Kiltubrid 2-13; Melvin Gaels 0-11 Glencar/Manorhamilton 5-13; Ballinamore Sean O'Heslin's 3-9 Drumreilly 3-9

Swan Bar Division 3: Glenfarne/Kiltyclogher w/o Gortletteragh scr

Swan Bar Division 4: St. Patrick’s Dromahair w/o Cloone scr; St Mary's Kiltoghert scr Bornacoola w/o

Westlink Coaches U15 League Finals

15-a-side Final: Allen Gaels 3-8 Mohill 5-13

15-a-side Shield Final: Leitrim Gaels 3-16 Ballinamore Sean O’Heslin’s 1-5

13-a-side Final: St Brigid’s 1-17 St. Patrick’s Dromahair 3-5

13-a-side Shield Final: Melvin Gaels 3-11 Fenagh St Caillin’s 4-9

Longford Leitrim U12 League

Diarmuid McKiernan Group 1: Glencar/Manorhamilton 3-12 Annaduff 0-5

Donal McElligott & Donal Wrynn: Mohill 1-3 St Mary's Kiltoghert 1-19

Keith Beirne Group 2: Bornacoola 6-10 Gortletteragh 10-7; Leitrim Gaels 6-6 Wolfe Tones Óg 2-6

Paddy Collum Group 2: St. Patrick’s Dromahair 2-8 Fenagh St Caillin’s 4-11

Michael Quinn Group 2: Northern Gaels 6-12 Cill Mhór Gaels 12-14

Emlyn Mulligan Group 1: Mohill 0-1 St Mary's Kiltoghert 8-22

Dessie Reynolds U12 Cross Border League Group 1: St Brigid’s 7-5 Grattan Gaels 5-16; Ballymahon Forgney 6-7 St. Joseph's 1-7

Celtic Challenge: Group F: Leitrim 3-19 Cavan 2-4