Sligo Leitrim & District Soccer Fixtures & Results

editorial image

Wednesday September 27

Connacht Cup U14: Carrick Town v Merville United IT Astro 7.00

Friday September 29

Girls U14 WFAI Cup: Real Tubber v Ballisodare United 7.30

U12: Division 1: Strand Celtic v Coolaney United 7.00

Saturday September 30

U17: Coolaney United v Valley Rovers 2.00; Strand Celtic v Benbulben 11.00; Calry Bohs v Ballygawley Celtic 7.00

WFAI U16: Strand Celtic v Greencastle 1.00

Girls U16: Boyle Celtic v Yeats United 2.00; Ballymote Celtic v Benbulben 1.00; Dromore Villa v Manorhamilton Rangers 2.00

U15: Group A: Carrick Town v Merville United 2.00; Ballymote Celtic v Benbulben 11.00; Division 1: Valley Rovers v St John’s 11.00; Boyle Celtic v Dromore Villa 12.30; Ballygawley Celtic v Calry Bohs 3.30

U13: Group A: Merville United v Strand Celtic 11.00; Ballisodare United v Carrick Town 2.00; Arrow Harps v Kilglass/Inishcrone 2.00; Division 1: Dromore Villa v St John’s 12.30; Benbulben v Ballygawley Celtic 2.00; Yeats United v Gurteen Celtic 2.00

Girls U12: Gurteen Celtic v Ballymote Celtic 10.00; Ballisodare United v Boyle Celtic 11.00; Calry Bohs v Manorhamilton Rangers 2.00; Arrow Harps v Benbulben 3.30

U11: All Cleveragh Astro

Group A: Manorhamilton Rangers v Ballisodare United 10.00; St John’s v Strand Celtic 11.00; Boyle Celtic v Merville United 12.00; Gurteen Celtic v Ballymote Celtic 1.00

Group B: Manorhamilton Rangers v Strand Celtic 10.00; Gurteen Celtic v Ballisodare United 11.00; Boyle Celtic v Yeats United 1.00

Division 1: Strand Celtic v Valley Rovers 10.00; Merville United v St John’s 11.00; Kilglass/Inishcrone v Ballygawley Celtic 12.00; Calry Bohs v Manorhamilton Rangers 12.00; Gurteen Celtic v Yeats United 1.00

Sunday October 1

Great Southern Hotel Sligo Super League: Ballygawley Celtic v Ballymote Celtic 11.00m

FAI Junior Cup 2nd Round: Boyle Celtic v St John’s (11.00); Ballymoe v Manor Rangers; Ballinasloe Town v Arrow Harps (12.00); Roscommon v Glenview Stars; Ballisodare Utd v Ballaghaderreen; Carbury v Calry Bohs; Merville Utd v Cloonfad; Strand Celtic v St Peters (all 2.00)

Sligo Pallets Premier League: Dromore Villa v Gurteen Celtic; Cartron United v Real Tubber

Monday October 2

Girls U16: Strand Celtic v Ballisodare United 7.30

U15: Group A: Merville United v Strand Celtic 7.30

U13: Division 1: Boyle Celtic v St John’s 7.30

Wednesday October 4

Girls U18: Strand Celtic v Calry Bohs 7.30

U13: Division 1: Ballygawley Celtic v St John’s 7.00

Thursday October 5

U16: SFAI Cup: Strand Celtic v Ballymote Celtic 7.30

Friday October 6

U17: Ballisodare United v Real Tubber 7.30

Results

Great Southern Hotel Sligo Super League: Strand Celtic 8-2 Ballymote Celtic; Manor Rangers 3-1 Ballygawley Celtic; Calry Bohs 2-3 Carbury; Arrow Harps 2-1 Ballisodare United; St. John's 3-5 Aughanagh Celtic

Sligo Pallets Premier League: Benbulben 2-1 Gurteen Celtic; Dromore Villa 0-4 Cartron United; Glenview Stars 0-0 Cliffoney Celtic; MCR 5-0 Real Tubber; Merville United 5-0 Chaffpool United

U13: Group A: Calry Bohs 0-3 Ballisodare United

U17: Ballygawley Celtic 1-2 Strand Celtic

Connacht Cup U18: Valley Rovers 3-1 Ballygawley Celtic; Ballisodare United 4-3 Arrow Harps; Strand Celtic 3-4 Boyle Celtic; Real Tubber 0-3 Coolaney United

Girls U18: Calry Bohs 1-3 Strand Celtic; Ballymote Celtic 0-3 Yeats United

Connacht Cup U16: Real Tubber 0-1 Merville United; Yeats United 3-0 Kilglass/Inishcrone; Strand Celtic 0-5 Ballisodare United; Ballygawley Celtic 0-3 Ballymote Celtic; Boyle Celtic 3-1 Arrow Harps; Manorhamilton Rangers 3-0 St John’s

Connacht Cup U14: Ballisodare United 1-3 Manorhamilton Rangers; Ballymote Celtic 2-1 Real Tubber; St John’s 2-6 Kilglass/Inishcrone; Boyle Celtic 6-4 Gurteen Celtic; Ballygawley Celtic 0-3 Strand Celtic

U14: Group A: Calry Bohs 1-4 Benbulben; Division 1: Arrow Harps 3-1 Valley Rovers

Girls U14: Arrow Harps 5-5 Manorhamilton Rangers; Benbulben 0-5 Real Tubber; Yeats United 4-0 Calry Bohs

Connacht Cup U12: Benbulben 4-3 Ballisodare United; Real Tubber 1-2 Arrow Harps; Merville United 3-1 Boyle Celtic; Yeats United 0-6 Gurteen Celtic; Kilglass/Inishcrone 0-2 Coolaney United

U12: Group A: Valley Rovers 1-1 Ballymote Celtic; Carrick Town 6-2 Manorhamilton Rangers; Division 1: Ballymote Celtic 3-1 Dromore Villa; Carrick Town 1-3 St John’s

More News

Buy the e-paper of the Donegal Democrat, Donegal People's Press, Donegal Post and Inish Times here for instant access to Donegal's premier news titles.

Keep up with the latest news from Donegal with our daily newsletter featuring the most important stories of the day delivered to your inbox every evening at 5pm.