GAA

Leitrim GAA Fixtures & Results

Leitrim Sport

Reporter:

Leitrim Sport

Email:

sports@leitrimobserver.ie

Leitrim GAA Fixtures & Results

Thursday June 21

Longford Leitrim U12 Cross-Border League

Emlyn Mulligan Group 1: St Mary's Kiltoghert v Clonguish Gaels; Killoe Og v Allen Gaels (all 6:45)

Keith Beirne Group 2: Gortletteragh v Wolfe Tones Óg; Leitrim Gaels v St. Francis; Bornacoola v St. Vincent's (all 7.30)

Dessie Reynolds Group 1: St. Colmcille's v St. Joseph's; Southern Gaels v St Brigid’s (7.30)

Donal McElligott & Donal Wrynn League: St Mary's Kiltoghert v Clonguish Og; Killoe Og v Allen Gaels (all 7:45)

Saturday June 23

All-Ireland FC Qualifier: Leitrim v Louth in Pairc Sean Mac Diarmada 7.00. Ref: Noel Mooney. Extra-time if necessary, result on the day

Connacht U17 FC: Leitrim v Roscommon in Pairc Sean Mac Diarmada 5.00

Swan Bar Division 4: Bornacoola v Leitrim Gaels 4.30

Sunday June 24

Swan Bar ACL: All 12.00

Division 3: Glenfarne/Kilty v Aughawillan; Annaduff v Gortletteragh; Eslin v Allen Gaels; Aughavas v Glencar/Manorhamilton; Carrigallen v St. Mary’s Kiltoghert; Drumkeerin v Fenagh St.Caillin’s

Division 4: Cloone v Mohill; Kiltubrid v Ballinamore Sean O’Heslin’s

Wednesday June 27

Dunnes Bar Division 2: Mohill v Carrigallen; Kiltubrid v Melvin Gaels; Glencar/Manorhamilton v Drumreilly; Annaduff v Ballinamore Sean O’Heslin’s (all 8.00)

RESULTS

Celtic Challenge Division 5: Leitrim 1-8 Donegal 2-15

Dunnes Bar Division 1: Glencar/Manorhamilton 0-12 Ballinamore Sean O’Heslin’s 0-7

Swan Bar Division 4: Ballinaglera 4-12 St Mary's Kiltoghert 3-9; Ballinamore Sean O’Heslin’s 3-12 St. Patrick’s Dromahair 3-12

Swan Bar Division 3: Allen Gaels 1-15 St Mary's Kiltoghert 5-10; Fenagh-St Caillin’s w/o Glencar/Manorhamilton scr; Gortletteragh 5-12 Aughawillan 4-15

Swan Bar Division 4: Ballinaglera 4-12 St Mary's Kiltoghert 3-9; Ballinamore Sean O’Heslin’s 3-12 St. Patrick’s Dromahair 3-12

U12 Longford Leitrim League

Donal McElligott & Donal Wrynn League: Allen Gaels 1-4 St Mary's Kiltoghert 7-16; Clonguish Og 2-3 Mohill 0-4

Diarmuid McKiernan Group 1: Longford Slashers 2-2 Glencar/Manorhamilton 3-14;

Annaduff 3-0 St. Patrick's Óg 8-9

Paddy Collum Group 2: Granard/Ballymore 3-11 Fenagh St Caillin’s 11-13; St. Patrick’s Dromahair 3-5 Carrick Sarsfields 9-10

Keith Beirne Group 2: St. Francis 2-13 Gortletteragh 1-4; St. Vincent's 2-4 Leitrim Gaels 3-10; Bornacoola 2-5 Wolfe Tones Óg 4-10; Gortletteragh 2-10 St. Vincent's 2-10

Dessie Reynolds Group 1: St Brigid’s 6-7 Ballymahon Forgney 3-2; Southern Gaels 6-11 St. Joseph's 1-5

Emlyn Mulligan Group 1: Allen Gaels 0-4 St Mary's Kiltoghert 5-9; Clonguish Gaels 9-3 Mohill 2-5

Michael Quinn Group 2: Cill Mhór Gaels 7-7 Clonbroney 3-11