GAA

Leitrim GAA Fixtures - Monday July 9, to Wednesday July 18

Leitrim Sport

Reporter:

Leitrim Sport

Email:

sports@leitrimobserver.ie

Leitrim GAA Fixtures - Monday July 9, to Wednesday July 18

The following are the fixtures & results for Leitrim GAA for Monday, July 9, to Wednesday July 18.

Monday July 9

U16 Hurling League: Group 1: Carrick Hurling v Longford Slashers 7.00

John McCartin Newtowngore Engineering U17 Championship: All games 7.00

Division 1: St Mary's Kiltoghert v Leitrim Gaels; Drumkeerin v St. Joseph's; Fenagh St Caillin’s v Ballinamore Sean O’Heslin’s

Division 2: Melvin Gaels v St. Patrick’s Dromahair; Annaduff v Rinn Gaels; Mohill v Glencar/Manorhamilton

Wednesday July 11

Dunnes Bar ACL: All 8.00

Division 1: Fenagh St.Caillin’s v Drumkeerin; Ballinaglera v Gortletteragh; Leitrim Gaels v Aughnasheelin; Melvin Gaels v Aughawillan; St. Mary’s Kiltoghert v Ballinamore Sean O’Heslin’s; Mohill v Glencar/Manorhamilton

Division 2: St. Patrick’s Dromahair v Allen Gaels; Cloone v Bornacoola

Thursday July 12

Barna Recycling U13 Championship: All 7.00

15-a-side: Leitrim Gaels v Mohill; St. Joseph's v Glencar/Manorhamilton; Annaduff v St. Patrick’s Dromahair

13-a-side: Kiltubrid v Drumkeerin; Allen Gaels v Fenagh St Caillin’s; St Brigid’s v Gortletteragh; Melvin Gaels v Ballinamore Sean O’Heslin’s

Saturday July 14

Swan Bar Division 3 Final: Aughavas v Eslin in Pairc Sean Mac Diarmada 7.30

All-Ireland U20 Semi-Final: Derry v Mayo in Pairc Sean Mac Diarmada 4.00

Dunnes Bar ACL: All 7.00

Division 1: Ballinamore Sean O’Heslin’s v Ballinaglera (6.30); Glencar/Manorhamilton v Leitrim Gaels; St.Mary’s Kiltoghert v Aughawillan; Gortletteragh v Mohill; Drumkeerin v Melvin Gaels; Aughnasheelin v Fenagh St.Caillin’s

Division 2: Drumreilly v St. Patrick’s Dromahair; Allen Gaels v Annaduff; Carrigallen v Cloone; Ballinamore Sean O’Heslin’s v Kiltubrid (8.00)

Sunday July 15

Swan Bar Division 4 Final: Ballinaglera v Ballinamore Sean O’Heslin’s 12.00

Dunnes Bar Division 2: Glencar/Manorhamilton v Bornacoola 12.00

Swan Bar Division 4: St. Mary’s Kiltoghert v St. Patrick’s Dromahair; Cloone v Mohill (12.00)

Monday July 16

John McCartin Newtowngore Engineering U17 Championship: All games 7.00

Division 1: Fenagh St Caillin’s v Leitrim Gaels; Drumkeerin v Allen Gaels; Ballinamore Sean O’Heslin’s v St. Joseph’s

Division 2: Melvin Gaels v Mohill; St. Patrick’s Dromahair v Rinn Gaels; Annaduff v Glencar/Manorhamilton

Wednesday July 18

Dunnes Bar Division 2: Bornacoola v Ballinamore Sean O’Heslin’s; Mohill v Carrigallen; Glencar/Manorhamilton v Drumreilly (all 8.00)

RESULTS

Connacht U17 FC: Leitrim 1-11 Galway 4-17

Ladies Division 1 Final: Glencar/Manorhamilton 3-14 Dromahair 4-7

Dunnes Bar ACL

Division 1: Melvin Gaels 1-10 Fenagh St Caillin’s 3-7; Gortletteragh 0-9 St Mary's Kiltoghert 2-10; Aughawillan 0-9 Ballinamore Sean O'Heslin's 0-10; Glencar/Manorhamilton w/o Ballinaglera scr; Drumkeerin 1-10 Leitrim Gaels 2-9; Aughnasheelin 0-15 Mohill 3-22

Division 2: Mohill 3-8 Bornacoola 2-8; Drumreilly 4-11 Allen Gaels 3-14; Annaduff 2-9 Carrigallen 0-6; Bornacoola 2-12 Drumreilly 3-11; Carrigallen 2-8 Kiltubrid 1-10; Allen Gaels 3-10 Glencar/Manorhamilton 0-13; Ballinamore-Sean O'Heslin's 0-6 St Patrick's Dromahair 3-13; Cloone 2-13 Mohill 1-6; Melvin Gaels scr Annaduff w/o

Swan Bar Division 3: Aughawillan scr Carrigallen w/o

Esquires Longford Leitrim U12 League

Dessie Reynolds & Keith Beirne: Final: Leitrim Gaels 2-8 St. Francis 4-5; Plate: Ballymahon Forgney 2-8 Gortletteragh 1-12

Donal McElligott & Donal Wrynn Cup: St Mary's Kiltoghert 6-13 Clonguish Og 3-6

Emlyn Mulligan & Michael Quinn: Plate: Clonbroney 6-13 Allen Gaels 1-3; Shield: Mohill 3-7 Northern Gaels 9-5

Diarmuid McKiernan & Paddy Collum Shield: St. Patrick's Óg 4-10 St. Patrick’s Dromahair 4-7