GAA

Leitrim GAA Fixtures & Results

Leitrim Sport

Reporter:

Leitrim Sport

Leitrim GAA Fixtures & Results

Action from the drawn Barna Recycling U13 League Division 2 Final - the replay takes this Friday in Cloone. Picture: Willie Donnellan

THURSDAY APRIL 25

Westlink Coaches U15 League: All 7.00

Division 1: Glencar/Manorhamilton v Mohill; St. Joseph’s v Gortletteragh; St Mary’s Kiltoghert v  Mac Diarmada Gaels

Division 2: St Patrick’s Dromahair v Leitrim Gaels; Allen Gaels v Melvin Gaels; Fenagh St Caillin’s v Annaduff; Mohill v Drumkeerin

FRIDAY APRIL 26

Ladies Division 1: Oughteragh v Dromahair in Ballinamore; Kiltubrid v St Joseph's in Kiltubrid; Glencar Manor v Aughawillan in Manorhamilton (all 7.30)

Ladies Division 2: St Francis v Mohill in Drumshanbo; Bornacoola/St Mary's vs Fenagh in Carrick (all 7.30)

Barna Waste U13 Division 2 League Final Replay: St Brigid’s v St Joseph’s in Cloone 7.00

SATURDAY APRIL 27

Dunnes Bar Division 2: Glencar/Manorhamilton v Cloone; Kiltubrid v Eslin; Mohill v Aughavas (7.00)

Swan Bar Division 3: St Mary’s Kiltoghert v Allen Gaels; Drumkeerin v Glenfarne/Kiltyclogher; Carrigallen v Annaduff; Ballinamore Sean O’Heslin’s v Melvin Gaels (7.00)

Swan Bar Division 4: Gortletteragh v Leitrim Gaels 7.00

SUNDAY APRIL 28

Swan Bar Division 3: Fenagh St Caillin’s v Glencar/Manorhamilton 12.00

Swan Bar Division 4: Aughavas v Mohill; Eslin v Bornacoola; Ballinamore Sean O’Heslin’s v Aughawillan; Kiltubrid v St Mary’s Kiltoghert (12.00)

MONDAY APRIL 29

U13 Tain Og Hurling: Group 1: Cluainín iomái v Naomh Ádhamhná 7:00 - Father Tierney Park; Group 2: Carrick Hurling v Coolera Strandhill 7:00 - Carrick; Group 3: Woodford Gaels v Ballinamore Hurling 7:30

WEDNESDAY MAY 1

Celtic U17 Hurling Challenge: Donegal v Leitrim Ballyshannon 7.30

THURSDAY MAY 2

Westlink Coaches Under 15 League: All 7.00

Division 1: Gortletteragh v St Brigids; Mohil; v St Mary's-Kiltoghert; Mac Diarmada Gaels v St. Joseph's

Division 2: Drumkeerin v Fenagh-St Caillin’s; Melvin Gaels v Mohill; Annaduff v St Patrick’s Dromahair; Leitrim Gaels v Allen Gaels

RESULTS

Dunnes Bar Division 1: Glencar/Manorhamilton 6-19 Aughawillan 2-7; Mohill 0-20 Leitrim Gaels 3-9; Allen Gaels 1-12 Fenagh St Caillin’s 2-9; St Mary's Kiltoghert 1-12 Melvin Gaels 3-10; Gortletteragh 2-8 Aughnasheelin 1-15

Dunnes Bar Division 2: Kiltubrid 1-12 St Patrick's Dromahair 1-16; Cloone 0-12 Drumreilly 3-14; Drumkeerin 4-17 Bornacoola 0-8; Carrigallen 0-13 Ballinaglera 0-14; Aughavas 1-8 Eslin 1-11; Mohill 0-15 Glencar/Manorhamilton 0-12

Swan Bar Division 4: Leitrim Gaels 1-16 Ballinamore-Sean O'Heslin's 3-10; St Mary's Kiltoghert 4-22 Eslin 2-10; Aughawillan 2-11 Bornacoola 2-10; Mohill 0-9 Cloone 4-14

Swan Bar Division 3: Carrigallen 2-14 Drumkeerin 1-16

Ladies Division 3: St Francis 2-12 Aughawillan 2-4; St Joseph's 6-7 Oughteragh Gaels 3-8; Dromahair 4-13 Annaduff 2-10

Barna Waste U13 Division 2 League Final: St Brigid’s 1-7 St Joseph’s 1-7

Westlink Coaches U15 League

Division 1: Mac Diarmada Gaels 5-9 Glencar/Manorhamilton 5-6; St Brigid’s 5-9 St Joseph’s 0-6; Gortletteragh 3-11 St Mary’s Kiltoghert 4-7

Division 2: Leitrim Gaels 2-10 Fenagh St Caillin’s 0-10; Annaduff 6-12 Mohill 0-6; Drumkeerin 4-3 Allen Gaels 8-17; Melvin Gaels 13-12 St Patrick’s Dromahair 0-7