GAA

Leitrim GAA Fixtures & Results

Leitrim Sport

Reporter:

Leitrim Sport

Email:

sport@leitrimobserver.ie

Leitrim GAA Fixtures & Results

Aughawillan's Sean Flanagan is fouled for a penalty against St Mary's Picture: Willie Donnellan

THURSDAY AUGUST 6

Ladies U12 Championship 11-a-side: Group A: Leitrim Gaels v Drumkeeran; Melvin Gaels v Keeldra Gaels (7.00); Group B: Mohill v Fenagh St Caillin’s; Annaduff v Bornacoola (7.00)

FRIDAY AUGUST 7

Gotham Dry Wall Ladies SFC: St Francis v Kiltubrid 8.00

Barna Waste U13 Championship: All 7.00

Division 1: St Mary's Kiltoghert v Glencar/Manorhamilton; St Brigid’s v Annaduff

Division 2A: St. Joseph's v Rinn Gaels; Mohill v Fenagh St Caillin’s; St Mary's Kiltoghert v Leitrim Gaels 8.15

Division 2B: St Patrick’s Dromahair v Allen Gaels; Melvin Gaels v Drumkeerin; Glenfarne/Kiltyclogher v Glencar/Manorhamilton

SATURDAY AUGUST 8

Connacht Gold SFC: St Mary's Kiltoghert v Ballinamore Sean O’Heslins in Pairc Naomh Mhuire; Fenagh St Caillin’s v Aughawillan in Fenagh; Melvin Gaels v Glencar/Manorhamilton in Kinlough; Leitrim Gaels v Drumreilly in Leitrim (7.00)

Smith Monumentals IFC: Bornacoola v Drumkeerin in Dromod; Ballinaglera v Aughnasheelin in Ballinaglera; St Patrick’s Dromahair v Annaduff in St Osnat’s; Gortletteragh v Carrigallen in Gortletteragh (7.00)

SUNDAY AUGUST 9

Gotham Dry Wall Ladies SFC: Ballinamore Sean O’Heslin’s v Glencar/Manorhamilton; St Brigid’s v St Joseph’s (11.00)

McGovern Brothers Ladies IFC: St Patrick’s Dromahair v Annaduff; Keeldra Gaels v Mohill (11.00)

McGovern Brothers London Ladies JFC: Drumkeeran v Mohill B; St Josephs B v Glencar Manorhamilton B; Fenagh St Caillins v Ballinamore Sean O’Heslin’s B (7.00)

MONDAY AUGUST 10

Newtowngore Engineering U17: All games 7.00

Division 1:  Mohill v MacDiarmada Gaels; St Mary's Kiltoghert v Allen Gaels

Division 2A: St Brigids v St. Joseph's; Gortletteragh v Annaduff; Fenagh St Caillins v Leitrim Gaels

Division 2B: Melvin Gaels v Glencar-Manorhamilton; St Patrick’s Dromahair v Drumkeerin

TUESDAY AUGUST 11

Ladies U14 Championship: All 7.00

15-a-side: Group A: St Patrick’s Dromahair v Melvin Gaels; Glencar/Manorhamilton v Kiltubrid; Group B: St Patrick’s Dromahair v Melvin Gaels; Glencar/Manorhamilton v Kiltubrid

11-a-side: Bornacoola v Ballinamore Sean O’Heslin’s; Annaduff v Drumkeeran; St Mary’s Kiltoghert B v Fenagh St Caillins

WEDNESDAY AUGUST 12

Smith Monumentals IFC: Aughansheelin v Bornacoola in Aughnasheelin 7.30

THURSDAY AUGUST 13

Ladies U12 Championship: All 7.00

15-a-side: St Brigid’s v Glencar/Manorhamilton; St Patrick’s Dromahair v St Mary’s Kiltoghert; Kiltubrid v St Joseph’s

11-a-side: Final: Winner Group A v Winner Group B: Shield Final: Second Group A v Second Group B; Plate Semi-Finals: Third Group A v Fourth Group B; Fourth Group A v Third Group B

FRIDAY AUGUST 14

Westlink Coaches U15: All games 7.00

Division 1: Mohill v Leitrim Gaels; Mac Diarmada Gaels v Annaduff

Division 2A: St Patrick’s Dromahair v Allen Gaels; Melvin Gaels v Glencar/Manorhamilton

Division 2B: St. Joseph's v Fenagh St Caillin’s; St Brigid’s v Rinn Gaels

Res: Mohill v Leitrim Gaels 8.15

RESULTS

Connacht Gold SFC

Group 1: Mohill 1-11 Fenagh St Caillin’s 1-9; Aughawillan 3-7, St Mary's Kiltoghert 3-10

Group 2: Drumreilly 1-6 Melvin Gaels 2-19; Allen Gaels 1-10 Leitrim Gaels 1-10

Smith Monumentals IFC

Group 1: Eslin 2-11 Ballinaglera 1-11

Group 3: Carrigallen 0-11 St Patrick’s Dromahair 1-12; Kiltubrid 1-7 Gortletteragh 0-16

Vistamed Junior A FC

Group 1: Cloone 2-15 Gortletteragh 0-5; Carrigallen 2-4 Glencar/ Manorhamilton 1-7

Group 2: Annaduff 0-6 Ballinamore Sean O'Heslin's 3-17; Aughawillan scr Aughavas w/o

Gotham Dry Wall Ladies SFC: St Joseph’s 1-10 Ballinamore Sean O’Heslin’s 3-4; St Brigid’s 0-3 St Francis 1-13; Glencar/Manorhamilton 3-17 Kiltubrid 1-6

McGovern Brothers Ladies IFC: Keeldra Gaels 2-5 St Patrick’s Dromahair 2-12; Mohill 4-13 St Mary’s 1-3

McGovern Brothers Ladies JFC: Drumkeeran 6-15 St Joseph's B 3-4; St Francis B 1-7 Fenagh St Caillin's 7-17

Westlink Coaches U15

Division 1: Leitrim Gaels 1-13 Mac Diarmada Gaels 4-8; St Mary’s 3-17 Mohill 3-13

Division 2A: Drumkeerin 4-8 Dromahair 3-21

Division 2B: St Brigid's 1-8 St Joseph's 3-16; Rinn Gaels 4-10 Fenagh St Caillin's 1-7

Res: St Mary's 3-10 Mohill 1-7

Newtowngore Engineering U17

Division 1: Allen Gaels 4-18 Mac Diarmada Gaels 0-5; Mohill 1-7 St Mary's Kiltoghert 4-16

Division 2A: St. Joseph's 3-19 Gortletteragh; 2-9 Leitrim Gaels 1-17 St Brigid's 2-8; Annaduff 3-16 Fenagh St Caillin's 2-11

Division 2B: Drumkeerin 0-8 Glencar/Manor 6-17; Melvin Gaels 0-9 Dromahair 4-18