GAA

Leitrim GAA Fixtures & Results

Leitrim Sport

Reporter:

Leitrim Sport

Email:

sports@leitrimobserver.ie

Leitrim GAA Fixtures & Results

Evan Sweeney in action against Wicklow last Saturday Picture: Willie Donnellan

THURSDAY JUNE 13

Leitrim Longford Cross-Border League: All 7.30

Michael Quinn & Emlyn Mulligan Group: St Mary's-Kiltoghert v St. Joseph's (7.00)

Micheal McWeeney Group 1: Glencar/Manorhamilton v Killoe Og; St Mary's Kiltoghert v Clonguish Og (8.15)

Donal McElligott Group 2: Longford Slashers v Allen Gaels; Granard v St Patrick’s Dromahair

Ryan O'Rourke & Daniel Mimnagh: Rinn Gaels v MacDiarmada Gaels in Dromod; Mohill v Wolfe Tones Óg

Paddy Maguire Group 2: Grattan Gaels v Fenagh St Caillin’s; Leitrim Gaels v Carrick Sarsfields

Barry McKeon Group 1: Northern Gaels v Melvin Gaels; St Brigids v St. Patrick's Óg

FRIDAY JUNE 14

ESB Connacht Minor FC: Leitrim v Sligo in Avantcard Pairc Sean Mac Diarmada

SATURDAY JUNE 15

Dunnes Bar Division 2: Ballinaglera v Aughavas 7.00; Eslin v Bornacoola 7.30; St Patrick’s Dromahair v Mohill 7.00

Swan Bar Division 3: Glencar/Manorhamilton v Glenfarne/Kiltyclogher; Annaduff v Fenagh St Caillin’s; Carrigallen v Ballinamore Sean O’Heslin’s (7.00)

Swan Bar Division 4: Gortletteragh v Mohill; Aughawillan v Kiltubrid; Leitrim Gaels v St Mary’s Kiltoghert (7.00)

SUNDAY JUNE 16

Swan Bar Division 4: Aughavas v Bornacoola 12.00

MONDAY JUNE 17

Leitrim Longford Cross-Border League: All 7.30

Ryan O'Rourke & Daniel Mimnagh: St. Vincent's v MacDiarmada Gaels; Mohill v Rinn Gaels

Michael Quinn & Emlyn Mulligan Group: Shannon Gaels v St Mary's Kiltoghert; St. Joseph's v Ballymahon Forgney

Paddy Maguire Group 2: St. Colmcille's v Leitrim Gaels

Barry McKeon Group 1: Melvin Gaels v St Brigid’s

TUESDAY JUNE 18

U13 Regional Competition: Sliabh an Iarainn Gaels v Lough Allen Gaels; Eastern Gaels v Northern Gaels (7.00)

U14 Regional Competition: Sliabh an Iarainn Gaels v Lough Allen Gaels; Eastern Gaels v Northern Gaels (8.15)

FRIDAY JUNE 21

ESB Connacht Minor FC: Galway v Leitrim

WEDNESDAY JUNE 26

Connacht U20 FC: Leitrim v Roscommon in Avantcard Pairc Sean Mac Diarmada

MONDAY JULY 1

Newtowngore Engineering U17 Division 2 Final replay: Fenagh St Caillin’s v Leitrim Gaels in Avantcard Pairc Sean Mac Diarmada. (Extra-time if required)

WEDNESDAY JULY 3

Connacht U20 FC Semi-Final: Galway v Leitrim or Roscommon in Tuam/Hyde Park

RESULTS

All-Ireland SF Qualifier: Leitrim 0-15 Wicklow 0-13

Lory Meagher Cup: Leitrim 2-18 Fermanagh 1-16

Swan Bar Division 3: Carrigallen 3-11 Glenfarne/Kiltyclogher 1-15; Annaduff 2-10 Glencar-Manorhamilton 3-7; Ballinamore Sean O'Heslin's 3-6 Drumkeerin 1-7

Swan Bar  Division 4: Gortletteragh 0-9 Bornacoola 0-12; Kiltubrid 1-13 Cloone 1-8; Leitrim Gaels 3-6 Aughawillan 2-11; Aughavas w/o Eslin scr; St Mary's Kiltoghert 4-11 Mohill 1-14

Feile na nGael: Boys Division 8: Abbeydorney 3-3 Carrick 0-5; Carrick 0-3 Kinnitty 9-7; Ballyheigue 3-2 Carrick 2-2; Shield Quarter Final: Ahan Gaels 1-9 Carrick 0-8

Leitrim Longford Cross-Border U12 League

Micheal McWeeney Group 1: Clonguish Og 0-10 Glencar-Manorhamilton 0-11; Killoe Og 0-18 St Mary's Kiltoghert 0-35

Paddy Maguire Group 2: Leitrim Gaels 0-8 Grattan Gaels 0-18; St. Colmcille's 0-31 Fenagh St Caillin’s 0-10

Ryan O'Rourke & Daniel Mimnagh: Wolfe Tones Óg 0-10 Rinn Gaels 0-20; St. Vincent's 0-10 Mohill 0-13; MacDiarmada Gaels 0-12 Clonbroney 0-8

Barry McKeon Group 1: Northern Gaels 0-17 St Brigid’s 0-31; Melvin Gaels 0-8 St. Francis 0-13

Michael Quinn & Emlyn Mulligan Group: St. Joseph's 0-42 Shannon Gaels 0-11; St. Dominic's 0-31 St Mary's Kiltoghert 0-15

Donal McElligott Group 2: Allen Gaels 0-10 Granard 0-47

U14 Regional competition: Northern Gaels 0-2 Lough Allen Gaels 2-10; Southern Gaels 6-10 Sliabh an Iarainn Gaels 1-5

U13 Regional competition: Northern Gaels 1-2 Lough Allen Gaels 14-7; Southern Gaels 3-6 Sliabh an Iarainn Gaels 3-11