Search

27 Jun 2022

Leitrim GAA Fixtures & Results

Leitrim GAA Fixtures & Results

Paddy Maguire clears Mikey Gordon's shot off the line last Sunday Picture: Willie Donnellan

FRIDAY JUNE 10

U17 Regional Competition Final: Lough Allen Gaels v Mohill in Avant Money Pairc Sean Mac Diarmada 7.00

SATURDAY JUNE 11

Masonite ACL: All 7.00

Division 1: St Mary’s Kiltoghert v Glencar Manorhamilton; Melvin Gaels v Mohill; Annaduff v Leitrim Gaels; Aughawillan v Ballinamore Sean O’Heslins

Division 2: Ballinaglera v Gortletteragh; Drumreilly v St Patrick’s Dromahair; Allen Gaels v Fenagh St Ciallin’s; Aughnasheelin v Carrigallen

Division 3: Bornacoola v Glenfarne Kiltyclogher; Drumkeerin v Eslin; Kiltubrid v Aughavas

SUNDAY JUNE 12

TG4 LGFA All-Ireland IFC: Wexford v Leitrim in Enniscorthy 2.00

Masonite ACL: All 1.00

Reserve Division 2: Ballinamore Sean O’Heslins v Allen Gaels; Annaduff v Glencar Manorhamilton; Leitrim Gaels v St Mary’s Kiltoghert

Reserve Division 3: Melvin Gaels v Ballinaglera; Aughnasheelin v Gortletteragh; Bornacoola v Aughavas; St Patrick’s Dromahair v Cloone

SATURDAY JUNE 18

Masonite ACL: All 7.00

Division 1: Mohill v St Mary's Kiltoghert; Leitrim Gaels v Melvin Gaels; Glencar Manorhamilton v Aughawillan; Ballinamore Sean O’Heslins v Annaduff

Division 2: Fenagh St Caillins v Aughnasheelin; St Patrick’s Dromahair v Allen Gaels; Carrigallen v Ballinaglera; Gortletteragh v Drumreilly

Division 3: Aughavas v Cloone; Glenfarne/Kiltyclogher v Drumkeerin; Eslin v Kiltubrid

SATURDAY JUNE 25

Masonite Division 1: St Mary's Kiltoghert v Leitrim Gaels 7.00

SATURDAY JULY 2

Masonite ACL: All 7.00

Division 1:  Melvin Gaels v Ballinamore Sean O’Heslins; Aughawillan v Mohill; Annaduff v Glencar Manorhamilton

Division 2: Aughnasheelin v St Patrick’s Dromahair; Allen Gaels v Gortletteragh; Ballinaglera v Fenagh St Caillins; Drumreilly v Carrigallen

Division 3: Cloone v Eslin; Kiltubrid v Glenfarne/Kiltyclogher; Drumkeerin v Bornacoola

SATURDAY JULY 9

Masonite ACL: All 7.00

Division 1: Glencar Manorhamilton v Ballinamore Sean O’Heslins; Melvin Gaels v St Mary’s Kiltoghert; Leitrim Gaels v Mohill; Aughawillan v Annaduff

Division 2: Carrigallen v Gortletteragh; Allen Gaels v Aughnasheelin; St Patrick’s Dromahair v Fenagh St Caillins; Ballinaglera v Drumreilly

Division 3: Eslin v Aughavas; Bornacoola v Kiltubrid; Glenfarne/Kiltycloghter v Cloone

SATURDAY JULY 16

Masonite Division 1: Ballinamore Sean O’Heslins v Leitrim Gaels 7.00

SATURDAY JULY 23

Masonite ACL: All 7.00

Division 1: St Mary's Kiltoghert v Aughawillan; Mohill v Glencar-Manorhamilton; Annaduff v Melvin Gaels

Division 2: Aughnasheelin v Ballinaglera; Gortletteragh v St Patrick’s Dromahair; Fenagh St Caillins v Carrigallen; Drumreilly v Allen Gaels

Division 3: Glenfarne/Kiltycloghter v Eslin; Bornacoola v Aughavas; Drumkeerin v Cloone

FRIDAY JULY 29

Masonite Division 2: Ballinaglera v Allen Gaels 7.00

SATURDAY JULY 30

Masonite ACL: All 7.00

Division 1: Ballinamore Sean O’Heslins v Mohill; Aughawillan v Melvin Gaels; Leitrim Gaels v Glencar Manorhamilton; Annaduff v St Mary's Kiltoghert

Division 2: St Patrick’s Dromahair v Carrigallen; Drumreilly v Aughnasheelin; Gortletteragh v Fenagh St Caillins

Division 3: Cloone v Bornacoola; Aughavas v Glenfarne Kiltyclogher; Kiltubrid v Drumkeerin

RESULTS

Tailteann Cup Quarter-Final: Leitrim 2-16 Sligo 1-19 (Sligo win 4-2 on pens)

TG4 LGFA All-Ireland IFC: Offaly 3-11 Leitrim 1-10

Connacht Minor Shield Final: Leitrim 1-9 Roscommon 4-14

U17 Regional: Northern Gaels scr Eastern Gaels w/o; Mac Diarmada Gaels 3-7 Mohill 4-22; Sliabh an Iarainn Gaels 2-3 Lough Allen Gaels 6-6; St Mary's Kiltoghert 1-15 Southern Gaels 2-13

Westlink Coaches U15 League

Division 1 Final: Glencar Manorhamilton 2-10 St Mary’s Kiltoghert 3-3

Division 2 Final: St Brigid’s 7-11 St Patrick’s Dromahair 5-7

Masonite ACL

Division 3: Aughavas 3-7 Drumkeerin 0-11

Reserve Division 1: St Mary's Kiltoghert 3-13 Ballinamore Sean O'Heslin's 2-16; Mohill 5-15 Carrigallen 0-6; Fenagh St Caillins 1-15 Melvin Gaels 1-10

Reserve Division 2: Kiltubrid w/o Aughawillan scr

Reserve Division 3: Cloone 3-11 Bornacoola 1-7; Ballinaglera 2-8 Aughnasheelin 3-16; Mohill 2-10 St Patrick's Dromahair 9-24

To continue reading this article for FREE,
please kindly register and/or log in.


Registration is absolutely 100% FREE and will help us personalise your experience on our sites. You can also sign up to our carefully curated newsletter(s) to keep up to date with your latest local news!

Register / Login

Buy the e-paper of the Donegal Democrat, Donegal People's Press, Donegal Post and Inish Times here for instant access to Donegal's premier news titles.

Keep up with the latest news from Donegal with our daily newsletter featuring the most important stories of the day delivered to your inbox every evening at 5pm.