Search our Archive

23/07/2021

Leitrim GAA Fixtures & Results

Leitrim GAA Fixtures & Results

Stephen Goldrick battles for the sliothar last Saturday in Elvery's Mac Hale Park Picture: Willie Donnellan

TUESDAY JULY 6

Connacht U20 FC: Roscommon v Leitrim in Hyde Park 7.00

THURSDAY JULY 8

Barna Waste U13 FC: All 7.00

Division 1: Allen Gaels v Rinn Gaels; Melvin Gales v Mohill; Glencar/Manor v Annaduff; St Mary’s v St Joseph’s

Division 2: Fenagh St Caillin’s v Dromahair; Drumkeerin v Mac Diarmada Gaels

FRIDAY JULY 9

Masonite ACL: All games 8.00

Division 1: Aughawillan v Ballinamore Sean O'Heslin's; Mohill v Melvin Gaels; Leitrim Gaels v Glencar/Manorhamilton; St Mary's Kiltoghert v Annaduff

Division 2: St Patrick’s Dromahair v Gortletteragh; Fenagh St Caillin’s v Ballinaglera; Carrigallen v Drumreilly; Allen Gaels v Aughnasheelin

Division 3: Aughavas v Glenfarne/Kiltyclogher; Kiltubrid v Cloone; Drumkeerin v Bornacoola

Connacht LGFA U16 FC: Sligo V Leitrim 7.30

Barna Waste U13 Division 2: St Brigid’s v Rinn Gaels; St Mary’s v Glencar/Manor; Leitrim Gaels v Mohill (6.30)

SATURDAY JULY 10

Nicky Rackard Cup: Leitrim v Donegal in Avant Money Pairc Sean Mac Diarmada 2.00

TG4 LGFA All-Ireland IFC: Leitrim v Fermanagh in Ballinamore 2.00

Masonite ACL: All games 7.00 unless stated

Division 1 Reserve: Drumkeerin v Melvin Gaels; Ballinamore Sean O'Heslin's v Fenagh St Caillin’s 6.00; St Mary's Kiltoghert v Mohill 6.00

Division 2 Reserve: Ballinamore Sean O'Heslins v Annaduff 7.30; Glencar/Manorhamilton v Kiltubrid 2.30; Leitrim Gaels v Aughawillan

Division 3 Reserve: Allen Gaels v Bornacoola; Gortletteragh v Aughavas; St Patrick’s Dromahair v Ballinaglera; St Mary's Kiltoghert v Mohill 7.30

SUNDAY JULY 11

Connacht SFC Semi-Final: Mayo v Leitrim in Elvery’s Mac Hale Park 2.00

Westlink Coaches U15 Division 1: St Joseph’s v Fenagh St Caillin’s

LGFA League: All games 11.00

Group 1: St Brigid’s v St Francis; St Joseph’s v Glencar/Manorhamiton

Group 2: Mohill v Dromahair; St Mary’s Kiltoghert v Kiltubrid

Group 3: Drumkeerin v Keeldra Gaels; Fenagh v Annaduff

MONDAY JULY 12

Connacht LGFA U14 Championship: Mayo v Leitrim 7.30

Newtowngore Engineering U17 FC: All 7.00

Division 1: Glencar/Manor v Gortletteragh; Allen Gaels v Mac Diarmada Gaels

Division 2: St Joseph’s v Melvin Gaels in Aughavas; Leitrim Gaels v Mohill

Division 3: Drumkeerin v Annaduff

TUESDAY JULY 13

Newtowngore Engineering U17 Division 3: Dromahair v Mohill 7.00

WEDNESDAY JULY 14

Connacht U20 FC SEMI-FINAL: Roscommon or Leitrim v Sligo

THURSDAY JULY 15

Westlink Coaches U15 FC: All games 7.00

Division 1: Mac Diarmada Gaels v Glencar Manorhamilton in Ballinamore; St Patrick’s Dromahair v St Mary’s Kiltoghert; Fenagh St Caillin’s v Annaduff; Rinn Gaels v St Joseph’s

Division 2: Drumkeerin v St Brigid’s; Mohill v Allen Gaels; Mac Diarmada Gaels v Glencar Manorhamilton 8.15

RESULTS

Nicky Rackard Cup: Leitrim 0-10 Mayo 0-29

Celtic Hurling U17 Challenge: Leitrim 1-18 Fermanagh 0-7

Connacht LGFA U16 FC: Leitrim 0-6 Mayo 11-19

Masonite ACL

Division 1: Ballinamore Sean O'Heslin's 1-12 Mohill 0-11; Melvin Gaels 0-9 St Mary's Kiltoghert 1-8; Glencar-Manorhamilton 1-7 Aughawillan 1-12

Division 2: Ballinaglera 1-9 Dromahair 0-12; Gortletteragh 1-12 Carrigallen 1-12; Drumreilly 3-9 Allen Gaels 0-12

Division 3: Cloone scr Drumkeerin w/o; Eslin 0-3 Aughavas 3-9; Glenfarne/Kiltyclogher 1-8 Bornacoola 1-12

Division 1 Reserve: Fenagh St Caillins scr Drumkeerin w/o; Melvin Gaels 1-8 St Mary's Kiltoghert 1-10; Mohill w/o Glencar-Manorhamilton scr; Carrigallen 0-8 Ballinamore Sean O'Heslin's 4-20

Division 2 Reserve: Annaduff w/o Leitrim Gaels scr;  Aughawillan 1-13 Ballinamore Sean O'Heslin's 1-5

Division 3 Reserve: Bornacoola 1-6 Dromahair 5-15; Aughavas 5-21 Allen Gaels 0-9; Mohill 0-12 Gortletteragh 3-9; Ballinaglera 1-14 St Mary's Kiltoghert 0-5

LGFA Summer League Group 1: Glencar/Manorhamilton 0-9 St Francis 2-3; St Brigid’s 0-2 Sean O’Heslins 4-20

Newtowngore Engineering U17 FC

Division 1: Mac Diarmada Gaels 4-14 Gortletteragh 2-7; Allen Gaels 2-12 St Mary’s 4-15; St Mary’s Kiltoghert 2-13 Glencar Manorhamilton 1-14; Gortletteragh 6-14 Allen Gaels 3-9

Division 2: Mohill 3-21 Melvin Gaels 3-8; Leitrim Gaels 1-7 St Brigid’s 0-13; Melvin Gaels 3-12 Leitrim Gaels 5-12; St Brigid’s 0-10 St Joseph’s 1-10

Division 3: Mohill 2-5 Annaduff 9-6; Dromahair 1-12 Fenagh St Caillin’s 6-17; Drumkeerin 9-13 Dromahair 1-9; Fenagh St Caillin’s 3-13 Mohill 1-10

Barna Waste U13 FC

Division 2: Fenagh St Caillin’s 4-10 St Brigid’s 7-17

2020 Division 2B Plate Final: Rinn Gaels 6-14 Leitrim Gaels 0-7

Westlink Coaches U15 

Division 1: Annaduff 2-5 Mac Diarmada Gaels 12-18; Glencar/Manor 8-8 Dromahair 3-5; St Joseph’s v Fenagh St Caillin’s; St Mary’s 6-16 Rinn Gaels 3-9

Division 2: Mac Diarmada Gaels 2-4 Leitrim Gaels 4-16; St Mary’s 2-14 St Brigid’s 4-6; Glencar Manorhamilton 2-16 Drumkeerin 3-12; Melvin Gaels 1-8 Mohill 5-8

More News

Buy the e-paper of the Donegal Democrat, Donegal People's Press, Donegal Post and Inish Times here for instant access to Donegal's premier news titles.

Keep up with the latest news from Donegal with our daily newsletter featuring the most important stories of the day delivered to your inbox every evening at 5pm.