Search our Archive

02/08/2021

Leitrim GAA Fixtures & Results

Leitrim GAA Fixtures & Results

FRIDAY JULY 16

Connacht LGFA U16 FC: Leitrim v Galway 7.30

SATURDAY JULY 17

Nicky Rackard Cup playoff: Leitrim v Armagh in Kingspan Breffni Park 1.30. Ref: C Flynn

Masonite ACL: All 7.00

Division 1: Glencar/Manorhamilton v St Mary's Kiltoghert; Ballinamore Sean O'Heslin's v Leitrim Gaels; Melvin Gaels v Aughawillan

Division 2: Ballinaglera v Allen Gaels; Drumreilly v St Patrick’s Dromahair; Aughnasheelin v Carrigallen

Division 3: Glenfarne/Kiltyclogher v Kiltubrid; Drumkeerin v Eslin

SUNDAY JULY 18

TG4 LGFA All-Ireland IFC: Leitrim v Clare in Ballinasloe 2.00

Masonite ACL: All 1.00 unless stated

Division 1 Res: Melvin Gaels v Ballinamore Sean O'Heslins; Fenagh St Caillin’s v Glencar/Manorhamilton; Mohill v Drumkeerin; Carrigallen v St Mary's Kiltoghert

Division 2 Res: Annaduff v Glencar/Manorhamilton 3.00; Allen Gaels v Kiltubrid; Leitrim Gaels v Ballinamore Sean O'Heslins 3.00

Division 3 Res: Ballinaglera v Allen Gaels 2.30; Bornacoola v Gortletteragh; Mohill v St Patrick’s Dromahair 2.30; Aughavas v St Mary's Kiltoghert 3.00

MONDAY JULY 19

Connacht LGFA U14 FC: Leitrim v Sligo 7.30

Barna Waste U13 FC: All 7.00

Division 1: Annaduff v St Mary’s Kiltoghert; St Joseph’s v Melvin Gaels; Rinn Gaels v Glencar/Manorhamilton in Gortletteragh

Division 2: St Patrick’s Dromahair v St Brigid’s; Mohill v Fenagh St Caillin’s 8.15; Rinn Gaels v Leitrim Gaels in Gortletteragh 8.15

Tain Og League: All 7.30

U13: Cluainin v St Molaise Gaels; Carrick v Athleague/Trien

U15: Easkey v Cluainin

TUESDAY JULY 20

Westlink Coaches U15 Div 1: St Joseph’s v Fenagh St Caillin’s 7.00

Barna Waste U13 Div 2: Glencar/Manorhamilton v Drumkeerin; St Mary’s Kiltoghert v Mac Diarmada Gaels (7.00)

WEDNESDAY JULY 21 

Connacht LGFA Minor FC: Leitrim V Sligo 7.30

THURSDAY JULY 22

Westlink Coaches U15 FC: All 7.00

Division 1: St Joseph’s v St Mary’s Kiltoghert; St Patrick’s Dromahair v Mac Diarmada Gaels; Glencar/Manorhamilton v Annaduff; Fenagh St Caillin’s v Rinn Gaels

Division 2: Drumkeerin v Melvin Gaels

Barna Waste U13 Division 1: Mohill v Allen Gaels 7.00

FRIDAY JULY 23

Connacht LGFA U16 FC: Roscommon v Leitrim 7.30

Westlink Coaches U15 Division 2: Allen Gaels v St Mary’s Kiltoghert; Mohill v Mac Diarmada Gaels; St Brigid’s v Glencar/Manorhamilton (7.00)

SATURDAY JULY 24

2020 Vistamed Junior A Championship Final: Aughavas v Cloone in Avant Money Pairc Sean Mac Diarmada 7.00

Celtic Challenge Michael Feery consolation final: Leitrim v Meath Royals

SUNDAY JULY 25

2020 Smith Monumentals Intermediate FC Final: Annaduff v Gortletteragh in Avant Money Pairc Sean Mac Diarmada 1.00

Masonite Division 2 Res: Kiltubrid v Leitrim Gaels; Aughawillan v Allen Gaels (1.00)

LGFA Summer League

Group 2 & 3 Semi-Finals: Drumkeerin v Mohill; Dromahair v Keeldra Gaels

RESULTS

Connacht SFC Semi-Final: Mayo 5-20 Leitrim 0-11

Nicky Rackard Cup: Leitrim 4-9 Mayo 1-27

TG4 LGFA IFC: Leitrim 1-12 Fermanagh 1-11

Connacht LGFA Minor FC: Mayo 4-11 Leitrim 2-14

Connacht LGFA U16 FC: Leitrim 0-6 Mayo 11-19

Celtic Challenge U17: Armagh 0-14 Leitrim 0-7

Masonite ACL

Division 1: Aughawillan 2-11 Ballinamore Sean O'Heslin's 1-18; St Mary's Kiltoghert 3-15 Annaduff 0-8; Mohill 3-11 Melvin Gaels 1-7; Leitrim Gaels 1-18 Glencar-Manorhamilton 0-12

Division 2: Carrigallen 1-13 Drumreilly 0-10; Fenagh St Caillins 2-6 Ballinaglera 2-10; Allen Gaels 0-6 Aughnasheelin 1-15; Dromahair-St Patrick's 1-8 Gortletteragh 0-11

Division 3: Aughavas 1-15 Glenfarne/Kiltyclogher 1-10; Drumkeerin 2-18 Bornacoola 3-9; Kiltubrid 1-13 Cloone 0-7

Reserve Division 1: Glencar/ Manorhamilton w/o Carrigallen scr; St Mary's Kiltoghert 1-11 Mohill 1-17; Ballinamore-Sean O'Heslin's w/o Fenagh St Caillins scr; Drumkeerin 2-16 Melvin Gaels 1-8

Reserve Division 2: Glencar-Manorhamilton w/o Kiltubrid scr; Leitrim Gaels 0-7 Aughawillan 4-17; Ballinamore Sean O'Heslin's 3-6 Annaduff 2-12

Reserve Division 3: Allen Gaels 4-19 Bornacoola 1-9; Gortletteragh 2-19 Aughavas 0-12; Dromahair St Patrick's 1-13 Ballinaglera 2-9; St Mary's Kiltoghert 1-14 Mohill 4-16

LGFA SUMMER LEAGUE

Group 1: St Brigid’s 0-3 St Francis 8-8

Group 2: Mohill 1-4 Dromahair 2-13; St Mary’s Kiltoghert 3-7 Kiltubrid 2-9

Group 3: Fenagh 4-6 Annaduff 3-13

Newtowngore Engineering U17 FC

Division 1: Glencar/Manor 1-16 Gortletteragh 1-6; Allen Gaels 1-12 Mac Diarmada Gaels 4-13

Division 2: St Joseph’s 5-17 Melvin Gaels 5-13; Leitrim Gaels 4-10 Mohill 2-15

Division 3: Drumkeerin 2-5 Annaduff 3-11; St Patrick’s Dromahair 3-15 Mohill 3-11

Barna Waste U13 FC

Division 1: Allen Gaels 2-5 Rinn Gaels 1-5; Melvin Gaels 1-7 Mohill 8-9; Glencar/Manor 2-7 Annaduff 0-8; St Mary’s 3-21 St Joseph’s 4-5

Division 2: St Brigid’s 7-12 Rinn Gaels 1-3; St Mary’s Kiltoghert 2-17 Glencar/Manor 3-8; Leitrim Gaels 3-30 Mohill 6-6; Fenagh St Caillin’s 1-12 Dromahair 6-10; Drumkeerin 6-6 Mac Diarmada Gaels 11-18

Westlink Coaches U15 FC

Division 1: Mac Diarmada Gaels 4-12 Glencar Manorhamilton 3-9; St Patrick’s Dromahair 1-7 St Mary’s Kiltoghert 7-15; Fenagh St Caillin’s 4-12 Annaduff 1-8; Rinn Gaels 7-10 St Joseph’s 10-12

Division 2: Drumkeerin 2-18 St Brigid’s 4-12; Mohill 0-9 Allen Gaels 7-13; Mac Diarmada Gaels 4-12 Glencar Manorhamilton 3-9; Leitrim Gaels 3-12 St Mary’s KIltoghert 2-12

More News

Buy the e-paper of the Donegal Democrat, Donegal People's Press, Donegal Post and Inish Times here for instant access to Donegal's premier news titles.

Keep up with the latest news from Donegal with our daily newsletter featuring the most important stories of the day delivered to your inbox every evening at 5pm.